Louis Vuitton Men’s SS’23

FashionJune 24, 2022
Louis Vuitton Men’s SS’23

Louis Vuitton erkek giyim koleksiyonu, kreatif direktörü Virgil Abloh’un hayata veda etmesinin ardından eksikliğini hissettirmeyecek bir defileye imza attı. Louvre Müzesi’nde gerçekleşen defile, Abloh’u onurlandırmayı ihmal etmezken bu geçiş sürecinde Louis Vuitton adına gölge düşürmeyeceğinin de garantisini vermiş oldu. 

Fransız moda markası Louis Vuitton, SS’23 erkek giyim koleksiyonunu Louvre Müzesi’nde bir defile ile sundu. Devasa sarı podyumu, bando gösterisi ve Kendrick Lamar performansı ile taçlanan görsel şölen yine de koleksiyonun renkli tasarımlarının önüne geçemedi. Omar Sy, Jessica Biel, Justin Timberlake ve Naomi Campbell gibi isimlerin de katıldığı defile 2018 yılından itibaren Abloh’un tasarımlarını görmediğimiz ilk koleksiyon olurken; kendisinden esinlenilen ilham ile şovun her anında Virgil Abloh mirası yeniden yaşatıldı.

Modaevinin kendi tasarım ekibinin ürünü olan koleksiyonu göz alıcı olarak nitelendirmek bizce yanlış olmaz. Abloh’un gençliğe ve büyüme çağına olan eğilimi ile hayal gücünü buluşturan tasarımlar; oldukça oversize denebilecek ceketler, desenli deriler, origami uçaklı bir takım ve hoparlörden oluşan devasa bir sırt çantası gibi detayları ile bu amaca hizmet ediyor. Oyuncaklar, çizgi film-vari renkler ve Abloh’un çiçeklere olan düşkünlüğü de tasarımlarda kullanılan tamamlayıcı ögeler olarak karşımıza çıkıyor. Böylelikle çocukluğun getirdiği fantezi dünyası, Louis Vuitton tasarımlarında hayat buluyor.

Tasarımların bu eğlenceli yönü, podyum tasarımı ile desteklenirken; Louvre müzesini devasa bir oyun alanı olarak görüyoruz. Sarı ve kıvrılarak ilerleyen podyum tıpkı bir lunaparkı andırırken; Florida A&M üniversitesinin bandosu, defileyi bir gösteri ile açıyor. Dans ve müzikle beraber bir geçit töreni gibi kodlanan bu performans ise modellerin podyumda yerini alması sonrası bir Kendrick Lamar konserine dönüşüyor. Oturduğu yerden parçalarını seslendiren Lamar, Abloh’u anmayı ihmal etmiyor. Defile sonunda modellerin bir gökkuşağı bayrağı ile yürüdüğünü görürken, Lamar’ın “Long live Virgil” dediğini duyuyoruz. Bando eşliğinde son defa gördüğümüz koleksiyon ve defilenin eğlenceli atmosferi ise Louis Vuitton’un tam gaz devam ettiğini duyuran nitelikte. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS