2011’de ortalığı karıştıran nostaljik uygulama LimeWire, Mayıs ayında yeni sahipleriyle ve her şeyden önce NFT’lere odaklanarak geri dönüyor. Koca bir neslin vazgeçilmez uygulamasının döneme ayak uydurmasıyla LimeWire, eskisi gibi tutabilir mi?

22 yıl önce hayatımıza giren ve ayda 3 milyar şarkının paylaşılmasına imkan veren LimeWire, bir şekilde hepimizin -ya da yaşı yetenlerin- ucundan da olsa hayatına girdi. Yasa dışı müzik paylaşımı nedeniyle baskılara maruz kalan platform, 2010’da mahkeme kararıyla kapandı. Daha sonraları hayatımıza yasal ve daha kaliteli bir sürü seçenek girse de mesele, LimeWire’ın şarkıları çok hızlı indirmesi veya birçok seçenek sunması değil. Aksine o zamanlar belki de en erişilebilir olan müzik platformu yüzünden bilgisayarlarımıza sık sık format atmak durumunda kalıyorduk. LimeWire’ın yeniden lansmanı muhtemelen yeni nesli heyecanlandırmasa da milenyumlular için nostalji faktörü çok büyük. 

Geçmişi arkasında bırakıp NFT için emin adımlarla yoluna devam eden LimeWire, yeni yönetimiyle beraber “başlangıçta müziğe odaklanan, sanat ve eğlence için ana akıma hazır, dijital koleksiyon pazarı” olarak yeniden hizmete giriyor. LimeWire NFT platformu, en iyi müzisyenlerle ortak olmayı ve ilk yılın sonuna kadar bir milyon alıcı kaydetmeyi umuyor. Bloomberg ile yaptığı bir röportajda Paul Zehetmayr, LimeWire’ın adının korsanlık ve virüs dolu indirmelerle olan bağlantılarıyla ilgili endişeleri reddediyor. “Platformun kapalı olduğu yaklaşık 12 yıldan sonra müzik endüstrisi ile geçmişte olabilecek tüm tartışmalar nostaljiye dönüştü.” 

Yenilenen LimeWire, orijinal şirketin müzik endüstrisine verdiği zararı geri almak istediğini belirterek cazibesini koruyor. Nitekim gelirin yüzde 90’ını sanatçılara sunarak, ilk 12 ayında bir milyon kullanıcı çekmeyi planlıyor. 

Gerçekten eski günleri mumla aradığımızdan mı bilinmez ama geçmiş ikonlara bir yönelme olduğu inkar edilemez. Milenyum kültürünün yeniden trende dönüştüğü günümüzde; LimeWire’ın yeniden popülerleşmesini, platformun yeni nesil tarafından benimsenmesi sağlayabilir.