Oscar Töreni Tarihinin En Unutulmaz 10 Anı

LifestyleMarch 3, 2018
Oscar Töreni Tarihinin En Unutulmaz 10 Anı

Bu sene 90. Yaşını kutlayacak Oscar’lara bir kala, senenin favori gecesinin akıllara kazınan anlarına geri dönüyoruz.

Hattie McDaniel Oscar Kazanan İlk Siyahi Oyuncu Oldu, 1940

Gone with the Wind yıldızı 12’nci Akademi Ödülleri töreninde, eğlence sektörünün Oscar kazanan ilk siyahi ismi olarak adını tarihe yazdırdı. Tören sırasında ayrı bir masaya oturtulan McDaniel, oyuncu arkadaşı Olivia de Havilland’ı (Melanie Hamilton) geride bırakarak filmdeki Mammy rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüyle onurlandırıldı. Kabul konuşmasında McDaniel bu ödülü “hayatının en mutlu anlarından biri” olarak tanımladı.

Katharine Hepburn ve Barbra Streisand En İyi Kadın Oyuncu Ödülü İçin Berabere Kaldı, 1969

Ve beraberlik! 1969 yılında hem Barbra Streisand hem Katharine Hepburn, sırasıyal Funny Girl ve The Lion in Winter filmlerindeki baş rolleriyle Akademi’den tam 3030 oy aldı. Bu, Oscar tarihindeki altı beraberlikten üçüncüsüydü. Hepburn törene katılamadığı için Streisand küçük heykelciği ilk kucaklayan oldu ve ödülü “Selam, güzellik!” diyerek karşıladı. Streisand’in törende giydiği giysi daha sonra ikon haline gelecekti. Streisand bile bu pullu takımın transparan olduğunun farkında değildi.

Marlon Brando Ödülünü Reddetti, 1973

Brando, The Godfather filmindeki Don Vito Corleone rolüyle En İyi Erkek Oyuncu seçildiğinde törende kimse kendisini göremedi. Kendisi adına törene katılması için Apaçi Amerikan yerlisi Sacheen Littlefeather’ı seçti. “Brando, bu cömert ödülü üzülerek reddediyor.” dedi Littlefeather sahnedeki konuşmasında. “Bunun nedeni de film endüstrisinin Amerikan yerlisi oyunculara karşı tutumu.”

Ben Affleck & Matt Damon En İyi Ödül Konuşmasını Yaptı, 1997

Sinemanın en büyük iki yıldızlarından Ben Affleck ve Matt Damon, Good Will Hunting sebebiyle 1997’deki Oscar töreninde En İyi Senaryo ödülünü kazandıklarına Hollywood’da henüz dikkat çekmeye başlamışlardı. Ödülü kabul ederken yaptıkları konuşmaysa hayalleri süsleyecek türdendi.

Angelina Jolie ve Ağabeyi Öpüştü, 2000

Angeline Jolie, 2000 yılındaki ödül törenlerine hem Altın Küre hem Oscar törenine birlikte katıldığı ağabeyi James Haven’la arasındaki sevgi gösterisiyle damgasını vurdu. Girl, Interrupted’daki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandığında Jolie ağabeyine şu sözlerle teşekkür etti: “Çok şaşkınım ve şu an ağabeyime öylesine aşığım ki anlatamam. Beni çok sevdiğini söyledi ve benim adıma mutlu olduğunu biliyorum. Bunun için sana teşekkür ederim.” Bu sözleri iki kardeşin kırmızı halıda öpüşmesinin ardından söyledi.

Heath Ledger, The Dark Knight Ödülünü Ölümünden Sonra Aldı, 2009

Heath Ledger, 2008 Ocak’taki zamansız ölümünden de önce Batman evrenindeki tartışmasız en iyi Joker karakterine imza atmıştı. Ölümünün ardından 2009 yılındaki Oscar töreninde Gotham düşmanını canlandırdığı performansı için ödüllendirildi. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü seçilen Ledger’ın ailesi ödülün aktörün ve 3 yaşındaki kişi Matilda’nın adına takdimi için sahneye davet edildi.

Jennifer Lawrence Düştü, 2013

Yepyeni En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alamadan önce Jennifer Lawrence giydiği devasa Dior elbisesiyle merdivenlerde yere düştü. Hugh Jackman yardımına koşsa da Lawrence, o yetişemeden çok önce sahneye varmıştı.

Ellen, Selfie Çekti, 2014

Ellen DeGeneres’in rekor kıran selfie’sinde Jennifer Lawrence’tan bulanık Angelina Jolie’ye herkes vardı. Bu fotoğraf üç yıldan uzun bir süre boyunca Twitter’ın en çok retweet edilen gönderisi oldu.

Leonardo DiCaprio Sonunda İlk Oscar’ını Kazandı, 2016

Tek yapması gereken bir ayının saldırısına uğramak ve bir atın cesedinin içinde uyumaktı. Leonardo DiCaprio bunların her ikisini The Revenant’ta yaparak performansıyla – kariyeri boyunca altı defa aday gösterilmesinin ardından – ilk En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. DiCaprio konuşmasında iklim değişikliği tehlikesine, yerli topluluklara yardım sağlamanın ve ve Doğa Ana’yı korumanın önemine değindi. “Bu gezegeni bir hak olarak görmeyelim. Ben bu geceyi de bir hak olarak görmüyorum.” dedi.

Moonlight En İyi Film Ödülünü Kazandı… Fakat Öncesinde La La Land Yanlışlıkla Kazanan İlan Edildi, 2017

Bu karışıklık tüm dünya tarafından görüldü ve konuşuldu. 2017 Oscar töreninin En İyi Filmi La La Land değil, Moonlight’tı. Warren Beatty ve Faye Dunaway ödülü duyurduktan sonra La La Land ekibinden yaklaşık 50 kişinin sahneye çıkmış olmasına rağmen hem de! Sonradan anlaşıldı ki sunuculara yanlış zarf verilmiş.

 

 

 

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS