Let’s Change Fashion w/Sude Alkış

FashionJanuary 30, 2021
Let’s Change Fashion w/Sude Alkış
Let’s Change Fashion w/Sude Alkış

Moda sizin için neyi ifade ediyor? Tüketmeye değil; her seferinde yeniden var etmeye hayal gücünün sınırlarını zorlayamaya var mısın? Bu soruları sıkça sorduğumuz bir dönemden geçiyoruz. H&M’in son marka iş birliği; Lee x H&M, tasarımının merkezine sürdürülebilirliği alıyor. Denim üretiminin her aşamasını inceleyerek bütüncül bir yaklaşım benimsiyor. H&M’nin %80’i sanayi sonrası atık ve % 20’si tüketici sonrası atıklardan yapılan ilk %100 geri dönüştürülmüş bu koleksiyon ile doğa ile aranızdaki vicdani dengelerin biraz daha rahatladığı zamanlarda bulacaksınız kendinizi. Değişim başladı!

Ne olursa olsun, başına ne gelirse gelsin kendini yenileme gücün var diyorum kendime. Kendimi yenilerken ve değişirken doğadan ilham alıyorum. -Sude Alkış

Doğada olmak senin için neyi ifade ediyor?

Doğada olmak benim için her seferinde çocukluğuma dönmek gibi. Denizde ve çamurun içinde özgürce büyüdüm. Doğa büyüdüğüm ve en özgür hissettiğim yer.

Doğanın kendini her şeye rağmen yenilemesi, bir çiçeğin açması kadar basit, sen bu durumu nasıl yorumluyorsun?

Bu durum bana yaşamak için umut veriyor. Ne olursa olsun, başına ne gelirse gelsin kendini yenileme gücün var diyorum kendime. Kendimi yenilerken ve değişirken doğadan ilham alıyorum.

Sürdürülebilirlik senin için neyi ifade ediyor?

Benim için hayatın her alanında ihtiyacımdan fazlası olmadan yaşamımı sürdürmeyi ifade ediyor. 

Geri dönüşüm konusu hayatında nasıl bir alan kaplıyor, üzerine düşüne yapabildiğine inanıyor musun?

Geri dönüşüm hayatımda her zaman yetersiz kalıyor gibi geliyor. Herkesin bildiği basit kuralları hayatıma adapte etmek, ihtiyacımdan fazlasını tüketmemek dışında yaptığım ekstra bir şey yok. Doğaya ve çevreme saygı duyup seviyorum. Bence bunu yaptığımız sürece otomatik olarak geri dönüşümün bir parçası haline geliyoruz.

Koleksiyonu link uzerinden inceleyebilirsiniz.

CD: Duygu Bengi
Videography: Özkan Hami
Photography: Eylül Ezik
Styling: Kübra Özden
MUA: Gülüm Erzincan
Hair: İsmail İnan
Video Crew: Hasan Hüseyin Kama, Kaan Köymen
Lightning: Erdal Akbaş 
Color: Sabri Hasdal 
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS