Let’s Change Fashion w/ Salih Topçuoğlu

FashionFebruary 1, 2021
Let’s Change Fashion w/ Salih Topçuoğlu

Doğayı çok seviyoruz ama kendimizi daha çok seviyoruz ve uyumlanamıyoruz. Doğa ile kurduğumuz ilişkileri yeniden ele almaya, tüketmeye değil; her seferinde yeniden var etmeye hayal gücünün sınırlarını zorlayamaya var mısın? Bu soruları sıkça sorduğumuz bir dönemden geçiyoruz. H&M’in son marka iş birliği Lee x H&M, tasarımının merkezine sürdürülebilirliği alıyor. Denim üretiminin her aşamasını inceleyerek bütüncül bir yaklaşım benimsiyor. H&M’nin %80’i sanayi sonrası atık ve % 20’si tüketici sonrası atıklardan yapılan ilk %100 geri dönüştürülmüş bu koleksiyon ile doğa ile aranızdaki vicdani dengelerin biraz daha rahatladığı zamanlarda bulacaksınız kendinizi. Değişim başladı!

Doğa kendini elbet yenileyecek çünkü bize ihtiyacı yok ama bizim ona var. -Salih Topçuoğlu

 Doğada olmak senin için neyi ifade ediyor?

Oyunculuk eğitimi aldığım atölyede yaptığımız hayal gücü ve meditasyon üzerine bir egzersiz var. Ne zaman yapsak tüm öğrenciler kendini doğada gördüklerini anlatıyor. Rüyalarımızda, hayallerimizde hatta cennetin tasvirlerinde de neredeyse hep doğayla buluşuyoruz. Pandemi sürecinde de nefes almak için ormanlara kaçtık. Doğayı özlüyoruz ama maalesef uyumlanamıyoruz. İnsan dışında hiçbir canlı bunu yapmıyor. İsraf etmiyor, tahrip etmiyor. Doğayı çok seviyoruz ama kendimizi daha çok seviyoruz. Bencilliklerimi hatırladıkça öfkeleniyorum.

7.Kıta üzerine ne söylemek istersin?

7. kıtanın ne olduğunu bilmiyordum. Soruyu görünce bakmak istedim. Kanım dondu. Çılgınca üreme, aileler kurma aşkı bu kadar yüksekken nasıl bir dünya bırakıyoruz peki bu çocuklara? Gerçekten inanılmaz!

Sürdürülebilirlik senin için neyi ifade ediyor?

Sürdürülebilirlik, geri dönüşüm kendi hayatımda çok uzun süredir dikkat etmeye çalıştığım konular… Özellikle işimin kalbi tekstilde… 2. el kullanıyorum ya da ölümsüz parçalar alıyorum. 9 yıl önce aldığım montları, ayakkabıları hala kullanıyorum.  Karbon ayak izimi elimden geldiğince azaltmaya çalışıyorum.  Yeterli olmaması fikri sinirlerimi çok bozuyor çünkü o kadar az kaldı ki doğal kaynaklarımız… Küçücük atılan adımlar bir çığa dönüşebilir. Hem negatif hem pozitif anlamda bir çığ… Doğa kendini elbet yenileyecek çünkü bize ihtiyacı yok ama bizim ona var.

Koleksiyonu link uzerinden inceleyebilirsiniz.

CD: Duygu Bengi
Videography: Özkan Hami
Photography: Eylül Ezik
Styling: Kübra Özden
MUA: Gülüm Erzincan
Hair: İsmail İnan
Video Crew: Hasan Hüseyin Kama, Kaan Köymen
Lightning: Erdal Akbaş 
Color: Sabri Hasdal
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS