Moda sizin için neyi ifade ediyor? Tüketmeye değil; her seferinde yeniden var etmeye hayal gücünün sınırlarını zorlayamaya var mısın? Bu soruları sıkça sorduğumuz bir dönemden geçiyoruz. H&M’in son marka iş birliği; Lee x H&M, tasarımının merkezine sürdürülebilirliği alıyor. Denim üretiminin her aşamasını inceleyerek bütüncül bir yaklaşım benimsiyor. H&M’in %80’i sanayi sonrası atık ve % 20’si tüketici sonrası atıklardan yapılan ilk %100 geri dönüştürülmüş bu koleksiyon ile doğa ile aranızdaki vicdani dengelerin biraz daha rahatladığı zamanlarda bulacaksınız kendinizi. Değişim başladı!

Sürdürülebilirlik hayatın ta kendisi. İnsan ırkı olarak kendimizi hayvandan, doğadan, gezegenden ayrı sanma gafletine düşmüş durumdayız. Aslında kocaman bir bütünün parçasıyız. Her şey her şeye bağlı. -Damla Sönmez.

Doğada olmak senin için ne ifade ediyor?

Doğadayken kendimi kendi derimin içinde de rahat hissetmeye başlıyorum. İç ritmim sakinleşiyor. Görüntüler netleşiyor. Bütünsel sağlığımız için doğa çok önemli. Hatta doğa eşittir bütünsel sağlığımız, benim için.

Su tüketimine dikkat eder misin?

Ediyorum. Özellikle son yıllarda daha da çok dikkat etmeye başladım. Bulaşık suyunu, sifona, sebze meyve yıkama suyunu saksılara gibi yer değiştirme, suyu kademeli kullanma yöntemleri oturtmaya çalışıyorum. Su hem fiziksel hem ruhsal sağlığımız için çok önemli bir kaynak. Yaşamın kendisi. Her anlamda. Kaynaklarımızla birlikte yaşamayı öğrenmek için çok daha fazla sorumluluk almalıyız.

Sürdürülebilirliği nasıl tanımlarsın?

Sürdürülebilirlik adı üstünde. Hayatın sürdürülebilmesi. Sürdürülebilirlik hayatın ta kendisi. İnsan ırkı olarak kendimizi hayvandan, doğadan, gezegenden ayrı sanma gafletine düşmüş durumdayız. Aslında kocaman bir bütünün parçasıyız. Her şey her şeye bağlı. Bunu tam olarak idrak edebilmeye başladığımızda, sürdürülebilirlik hepimiz için daha anlamlı hale gelecek. Ve sürdürülebilir bir hayat yaşamak bir çaba değil, normalin ta kendisi olacak.

Geri dönüşüm konusu hayatında nasıl bir alan kaplıyor? Üzerine düşeni yapabildiğine inanıyor musun?

Atıklarımı karton, plastik vs. olarak materyallerine göre ayırıyorum uzun zamandır. Bir süredir organik atıklarımla da ne yapabileceğime kafa yormaya başladım ve buğday derneğinin “Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri” eğitimine katıldım. Evde organik atıklarımızı nasıl ayrıştırabileceğimizi, atıklardan nasıl kompost yapabileceğimizi, evde yetiştirilebilen tüketilebilir bitkiler gibi apartman hayatında dahi geri dönüşüme optimum derecede nasıl katkı sağlayabileceğimizle ilgili bir eğitimdi. Bunları öğrenmenin artık her insanın en önemli sorumluluklarından biri olduğunu düşünüyorum. Hala gelişiyorum ama elimden geleni yapmaya, elimden henüz gelmeyeni öğrenmeye çalışıyorum.

CD: Duygu Bengi
Videography: Özkan Hami
Photography: Eylül Ezik
Styling: Kübra Özden
MUA: Gülüm Erzincan
Hair: İsmail İnan
Video Crew: Hasan Hüseyin Kama, Kaan Köymen
Lightning: Erdal Akbaş 
Color: Sabri Hasdal