Kim Kardashian-Marilyn Monroe Olayını Abartıyor Muyuz?

NewsJune 22, 2022
Kim Kardashian-Marilyn Monroe Olayını Abartıyor Muyuz?

Kim Kardashian’ın ünlü Marilyn Monroe elbisesini giymesi üzerinden iki aydan fazla süre geçmişken şu günlerde Met Gala fotoğrafları yeniden hepimizin sosyal medyasına düşüyor. Geçmişte ikonik elbiseleri tekrar yorumlayanlar varken acaba haksız yere mi suçluyoruz? 

Mayıs ayının başına geri saralım. 2022 Met Gala kırmızı halısında Kim Kardashian’ı Marilyn Monroe’nun 1962’de Başkan John’a “Mutlu Yıllar” şarkısını söylerken giydiği elbisenin içinde görüyoruz. Saçı, makyajı, pozları derken her sene olduğu gibi bu sene de inanılmaz bir görünümle kameralara poz veriyor. Geçtiğimiz senelerdeki Met Gala’daki ıslak elbisesini hatırlıyor musunuz? 2021’deki o tamamen siyah Balenciaga görünümü bile Monroe elbisesinden daha akılda kalıcıydı. Mesele şu ki, bu yıl diğer Met Gala katılımcıları tarafından giyilen çok daha kışkırtıcı ve ilginç kıyafetler vardı ve Kim’in tarihsel bağlamı olmasaydı Met veya başka herhangi bir büyük etkinlik için giydiği herhangi bir şeyden daha ilginç olmazdı. Ancak tarih ve Marilyn Monroe gibi kült bir isim işin içine girince bu görünümü paha biçilemez ve manşete layık yapan bu. 

Gilded Glamour teması bazılarınca 19.yüzyılı kapsadığından Kardashian’ın giydiği elbise uygun mu değil mi tartışıladursun 13 Haziran’da Monroe’nun elbisesinin hasar aldığı yönünde videolar ve fotoğraflar dolaşmaya başladı. Fotoğraflarda kesinlikle esneme ve hafif yırtılma var gibi görünüyor. Kardashian ve Monroe’nun kıyaslanamaz fiziksel farklılıkları göz önüne alındığında bu pek de şaşırtıcı değil. Kardashian’ın elbiseye sığdırmak için üç haftada 16 kilo verdiğini biliyoruz ancak yine de Monroe’dan çok daha kıvrımlı. Kardashian’ın eski bir elbiseye karşı algılanan küstahlığının yol açtığı öfke böylece yine kendisini manşetlere taşıdı ve yepyeni bir “meme” formatı yarattı. Öne çıkan eleştiri ise dünyanın en zengin insanlarından biri olan Kim Kardashian da dahil olmak üzere zenginler ne isterlerse onu yaparlar. 

https://www.instagram.com/p/Ce4DnFYOPso/

Kardashian, elbiseyi Amerika’nın çeşitli yerlerinde popüler kültür eserleri ve diğer hatıra eşyalarının yer aldığı çeşitli sergilere sahip olan Ripley’s’den nasıl ödünç aldığı hakkında kapsamlı bir şekilde daha öncesinde açıklama yaptı. Yani aslında otoriteler bu durumdan haberdardı ve Kardashian elbiseyi işinde uzman birçok kişi tarafından giydi daha doğrusu giydirildi. Ayrıca elbiseyi sadece kırmızı halıda 5 dakikalık bir süre için giydi. 

Ripley elbiseyi özel bir müzayededen satın aldı. Elbise, hikayesini anlatamayacak şekilde özel bir koleksiyonda kilitli olabilirdi ancak bunun yerine Ripley’nin dünya çapındaki birçok cazibe merkezini gezdi ve bu Met Gala anı sayesinde yeni bir nesle tanıtıldı. Instagram olmak üzere birçok mecradan Kardashian’ın elbiseye zarar vermediğini söyleyen Ripley, bu konuda açıkça ünlü milyarderin yanında. 

Daha önce bu denli ikonik bir figürün elbisesini tekrar yorumlayan görünümler var ancak birebir aynısını giyenleri bulmak zor. Bu bağlamda dünyanın belki de en popüler kadının başka bir dönemin en popüler kadının elbisesini giymesi tabii ki bir haber niteliği doğuruyor. Tartışmalar sürerken şunu akıldan çıkarmamalı: Marilyn Monroe’nun Happy Birthday şarkısını başkan J.F. Kennedy’e söylemesi popüler kültüre kazınsa da yeni neslin bu anı tanımasındaki en önemli etmen Kim Kardashian. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS