Kılıç bir kralı değil de bir kraliçeyi seçerse?

NewsMay 10, 2020
Kılıç bir kralı değil de bir kraliçeyi seçerse?

Kral Arthur efsanesi geri mi dönüyor? Nimue, nam-ı diğer Gölün Kraliçesi, New York Times çok satan romanından uyarlanan yeni dizi ‘Cursed’ ile hayatımıza giriyor! Bir amaç uğruna çıktığı yolculukta direniş ve cesaretin sembolü haline gelen Nimue’nun dönüşümüne Netflix’te tanık olmaya hazırlanın!

Roman yazarı Tom Wheeler ve illüstratör Frank Miller dizinin aynı zamanda yaratıcıları. 10 bölüm olarak yayınlanması planlanan dizi; 2020 yazında tüm dünya ile aynı anda sadece Netflix’te gösterime girecek.‘13 Reasons Why’ başrol oyuncusu Katherine Langford ‘Nimue’ olarak, Devon Terrell ‘Arthur’ ve Vikings’den tanıdığımız Gustaf Skarsgard ‘Merlin’ olarak karşımıza çıkıyor.

Dizinin konusu bizlere çocukluğumuzdan aşina olduğumuz Kral Arthur efsanesini hatırlatıyor. Orta Çağ’ın geç dönemlerinin bir ürünü olan ve Britanyalılar için savaşta ve barışta ideal kral simgesi haline gelen Kral Arthur efsanesi Katherine Langford’un hayat verdiği gizemli yeteneklere sahip olan kadın kahraman Nimue’nun gözlerinden anlatılacak. Kaderinde yazılı olan dönüşümü tamamlayacak olan Nimue, erkek egemen ortaçağ efsanelerinin tek kadın kahramanı. Cinsiyetçi ayrımları geride bıraktığımız – en azından bırakmaya çalıştığımız bu günlerde bile bu soru zihinlerde; “Kılıç bir kralı değil de bir kraliçeyi seçerse?”

Gölün Kraliçesi, Ortaçağ edebiyatının ve efsanevi hikayelerin başrolü olan İngiltere’de büyücü olarak yer alır. Arthur’a kılıcı Excalibur’u vermek, Merlin’i büyülemek ve babasının ölümünden sonra Lancelot’yu yetiştirmek de dahil olmak üzere birçok hikayede önemli rol oynar. Bu yeni yapımda ise onu yine farklı bir anlatımda görüyoruz. Dizinin odak noktası alışılagelmiş genç Arthur yerine tüm mücadelesini ve gücünü ortaya koyan kadın kahraman Nimue. Bir kadın kahramanın öyküsünün anlatıldığı ve onun gözünden olan bitene tanık olduğumuz bu seride hem Kral Arthur’un hikayesini farklı bir şekilde yeniden dinlemiş olacağız hem de yabancısı olduğumuz Göl Kraliçesi ile tanışacağız. Excalibur ismiyle bildiğimiz efsanevi kılıç bütün hikayenin başlangıcı aslında. Kral Uther’in kendi meşrutiyetinin simgesi olarak elde etmeye çalıştığı kılıç Nimue tarafından korunuyor ve Nimue kendi kaderi içinde evrildikçe üzerine yüklenen kahraman kimliği ile başa çıkmayı öğreniyor. Doğanın tahrip edilmesi, din odaklı terör, anlamsız savaşlar ve liderlik ünvanının önemi gibi günümüze dair temaları da içinde bulunduran Cursed, hangi çağda olursak olalım insanlığın temelinin rekabet, savaş ve liderlik konularında aynı kaldığını bizlere gösteriyor.

Yaz’a doğru geri sayım yapmak için bir neden daha!

Author: İrem Atayık

RELATED POSTS