Kickstarter’ın Tartışmalı Blockchain Hamlesi

NewsDecember 21, 2021
Kickstarter’ın Tartışmalı Blockchain Hamlesi

Kreatif projelere kaynak yaratmaya yardımcı olan platform Kickstarter, ayın başlarında geleceğe yönelik daha açık, iş birliği odaklı ve merkezi olmayan bir tavırda ilerlemek istediklerini duyurdu. Bu hamle online platformlarını Blockchain’e taşımayı içerirken, aynı zamanda interneti ikiye bölen bir tartışmaya da yol açtı.

Kickstarter, 2009’dan itibaren 6 milyar dolarlık bir miktarda bağış toplayarak 200.000’den fazla kreatif projenin de hayata geçmesine ön ayak olan bir platform. İnternet sayfalarında yayınladıkları “Let’s Build What’s Next for Crowdfunding Creative Projects” isimli blog yazısında kripto/NFT sektöründe bolca kullanılan ‘kolaylık ve açıklık’ ilkesini öne süren Kickstarter, var olan servislerini Blockchain üzerinden sürdüreceklerini duyurdu. Açıklama bu atılımın var olan deneyimi nasıl geliştireceğini açıklamakta eksik kaldığı için, kullanıcılarına bu hamlenin tamamen parasal konular üzerine olduğunu hissettirerek, negatif tepkilere neden oldu.

Blockchain, kripto dövizlerin arkasındaki en iyi bilinen teknolojilerden biri. Bitcoin ve NFT’ler gibi hayatımıza yeni yeni dahil olan bu teknolojiler, aynı zamanda kafalarda soru işaretleri de oluşturuyor. Kripto konsepti temel olarak merkezi olmayan, genel erişime açık ve ‘block’ adı verilen zincirlerde depolanan dijital bilgi veri tabanını simgeliyor. Yapısı nedeniyle Blockchain kendine has kriptografik imzayla erişilebilen ve bu sayede güvence altına alınan bir enformasyon ağı. Bu sayede kopyalama veya hacklenme ihtimallerini sıfıra indirirken, kontrolü de tek bir bünye altında topluyor.

Kickstarter’ın kurucuları bu kararları sonucunda proje yaratıcılarının Kickstarter deneyiminin aynı kalacağını belirtirken, sahne arkasında yaşanacak bu değişimin ise kullanıcılarına faydalı olacak gelişmeler yaratacağını söylüyor. Bu gelişmelerin ne olduğu tam olarak belirtilmezken; Kickstarter masaüstü kullanıcıları, sanatçılar ve platformun sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Kripto dünyasına girerek birçok oyun yayıncılarının ve tasarımcıların platformdan uzaklaşmasına neden olan Kickstarter, bazı destekçilerinin de sitenin kripto-temelli geleceğinde projelere yatırımlarını çekmesine neden oldu.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS