Kazananları ve Unutulmaz Anlarıyla 62. Grammy Ödülleri

MusicJanuary 27, 2020
Kazananları ve Unutulmaz Anlarıyla 62. Grammy Ödülleri

62. Grammy Ödülleri, iki istisnai yıl dışında 2000’den beri kendisine ev sahipliği yapan, aynı zamanda Kobe Bryant’ın 20 yıllık evi olan Staples Center’da sahipleriyle buluştu. Törenden saatler önce yaşanan büyük kayıptan mütevellit anma töreni havasında geçen gecenin kazananı; Yılın Albümü, Yılın Şarkısı, En İyi Kayıt ve En İyi Yeni Sanatçı olmak üzere en önemli dört ödülle kayıtlara geçen Billie Eilish oldu.

Töreni iki kez sunan ilk kadın sanatçı olan Alicia Keys, Boyz II Men ile “It’s So Hard to Say Goodbye to Yesterday” şarkısını seslendirip Bryant’a saygı duruşunda bulunurken asıl sanatını tarihin en olağan dışı ödül törenlerinden birinin hakkından layıkıyla gelerek konuşturdu.

Törenin açılış performansına, geceyi Kobe Bryant’a adayarak başlayan Lizzo; En İyi Solo Pop Performansı, En İyi Geleneksel R&B Performansı ve En İyi Urban Modern Albüm ödüllerini kazanarak halihazırda unutulmaz bir gecede kendi unutulmaz anlarını yaşadı. “Cuz I Love You” ve “Truth Hurts” arasında Met Gala-msı gece elbisesinden Cardi B tulumuna dikey geçiş yapan Lizzo; dansçıları, dansı ve flüt performansıyla ilk Grammy deneyimini hayli deneyimli bir sanatçı gibi atlattı.

Google’a “2000’ler R&B” yazınca çıkan yegane isimlerden Usher ve 2010’ların bize en iyi müzikal hediyelerinden biri olan FKA twigs, muhteşem bir performansla Prince’e saygılarını sunarken gelmiş geçmiş en seksi ‘mic drop’ anlarından biri vuku buldu. Bu saygı duruşu performansının en saygıdeğer ayrıntıları ise Usher’ın Prince’e selam çakan kostüm seçimi ve FKA twigs’in direk dansını farklı bir boyuta taşıdığı an oldu.

Janrlar arasında sık sık astral seyahate çıkan ve milyonlarca kişinin 2019 Spotify özetinde birincilik tahtına oturan Tyler, the Creator En İyi Rap Albümü ödülünü kabul ederken sahneyi paylaştığı annesine, “Öncelikle bu çocuğu yetiştirirken çok iyi iş çıkarmışsın.” diyerek en tatlı anti-mütevazı anın başrolü oldu. Tabii bunun yanında Charlie Wilson & Boyz II Men ve hepimize sevdirmeyi başardığı peruğunu takan onlarca replikası eşliğinde gecenin belki de en iyi performanslarından birini gerçekleştirirken ‘Where is Waldo?’ dakikaları yaşattı.

2018’deki kötü anlarını kötü birer anı olarak geride bırakan Demi Lovato, yaşadığı hazin olaydan birkaç gün önce yazdığı ‘Anyone’ şarkısıyla hayata ve sahneye geri dönerken; Camilla Cabello ‘First Man’ şarkısını Shawn Mendes’e söyleyecekmiş gibi yapıp babasına ithaf ederek mini bir duygu dolandırıcılığına imza attı.

Geçtiğimiz Mart ayında hayatını kaybeden Nipsey Hussle; John Legend, Meek Mill, Kirk Franklin, Roddy Ricch ve YG performansıyla anılırken merhum sanatçının ‘Racks in the Middle’ şarkısıyla En İyi Rap Performansı dalında kazandığı ödülü yine göz dolduran bir konuşma eşliğinde büyükannesi aldı.

Bebe Rexha’nın akmayan göz yaşını sildiği, Billy Porter’ın göz alan ve aynı zamanda tek düğmeyle kapanarak gözden kaybolmaya yarayan şapkasıyla boy gösterdiği ve Billie Eilish’in yemyeşil Gucci kıyafetiyle geri kalan adaylara ‘green with envy’ subliminal mesajını verdiği gecenin tüm kazananlarını sizin için buraya bırakıyoruz:

Yılın Albümü:
Billie Eilish – When We All Fall Asleep, Where Do We Go?

Yılın Şarkısı:
Billie Eilish – “bad guy”

En İyi Yeni Sanatçı:
Billie Eilish

Yılın Kaydı:
Billie Eilish

Yılın Prodüktörü:
FINNEAS

En İyi Rap Albümü:
Tyler, the Creator – IGOR

En İyi R&B Albümü:
Anderson .Paak – Ventura

En İyi R&B Şarkısı:
PJ Morton – “Say So [ft. JoJo]”

En İyi Rap Şarkısı:
21 Savage – “A Lot [ft. J. Cole]”

En İyi Solo Pop Performansı:
Lizzo – “Truth Hurts”

En İyi Grup Pop Performansı:
Lil Nas X – “Old Town Road [ft. Billy Ray Cyrus]”

En İyi Geleneksel Pop Vokal Albümü:
Elvis Costello & The Imposters – “Look Now”

En İyi Vokal Pop Albümü:
Billie Eilish – “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”

En İyi Dans Kaydı:
The Chemical Brothers – “Got to Keep On”

En İyi Rock Performansı:
Gary Clark Jr. – “This Land”

En İyi Metal Performansı:
Tool – “7empest”

En İyi Rock Şarkısı:
Gary Clark Jr. – “This Land”

En İyi Rock Albümü:
Cage the Elephant – Social Cues

En İyi Alternatif Müzik Albümü:
Rosalía – El Mal Querer

En İyi New Age Albümü:
Peter Kater – Wings

En İyi Country Şarkısı:
anya Tucker – “Bring My Flowers Now”

En İyi Country Performansı:
Tanya Tucker – “While I’m Livin”

En İyi Caz Vokal Albümü:
Esperanza Spalding – 12 Little Spells

En İyi Film Müziği:
Hildur Guðnadóttir – Chernobyl

En İyi Film Şarkısı:
Lady Gaga and Bradley Cooper – “A Star Is Born”

En İyi Müzik Filmi:
Beyoncé – Homecoming

En İyi Müzik Videosu:
il Nas X and Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Official Movie)”

En İyi Dans/Elektronik Albümü:
The Chemical Brothers – No Geography

Author: Selen Kırtıl

RELATED POSTS