Kate Bush Neden Popüler Oldu?

MusicJune 28, 2022
Kate Bush Neden Popüler Oldu?

Stranger Things’in dördüncü sezonunun ilk kısmının yayınlanmasından bu yana, Running Up That Hill şarkısı listelerde üst sıralarda yer alıyor. Parçanın yayınlanmasından bu yana kırk yıl geçti ancak Bush tüm dünyaya popun nasıl yapıldığını gösteriyor.

BBC’yle yaptığı bir röportajda “Stranger Things harika bir dizi ve bu yüzden parçanın dikkat çekeceğini düşündüm ama böyle bir şey olacağını hiç düşünmemiştim.Oldukça heyecan verici. Ama gerçekten şok edici, değil mi? Bütün dünya çıldırdı.” sözleriyle şaşkınlığını belirten Bush’un şarkısını gerçekten de tüm dünya dinliyor. Nitekim şarkı, Birleşik Krallık single listesinde 1 numaraya ulaştı ve ABD’deki ilk 10 hit arasına girdi. 

Aslında bir erkek ve bir kadının diğer taraftan olmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmek için birbirleriyle değiş tokuş yapma fikrinden yola çıkılarak yazılan şarkı, 37 yıl sonra en çok dinlenenler arasına girdi. Kimimiz Kate Bush’u Stranger Things’le tanısa da Rosalía, Adele ve Lady Gaga da dahil olmak üzere birçok yıldız Bush’un müzikleri üzerindeki önemli etkisi hakkında açıkça konuşuyor. İngiliz şarkıcı bir nevi yeni nesil öncü kadın şarkıcıların yolunu açtı. Konserlerde kablosuz mikrofon kulaklığı kullanan ve canlı şarkı söylerken hareket etmesine ve dans etmesine izin veren ilk sanatçı olarak tanındı. Müzik videolarını bir tür performans sanatına yükseltti, konser deneyimini yeniden icat etti ve magazinden uzun süre uzak kalmasına rağmen varlığını sürdüren bir kült figür haline geldi. Şarkıcı aslında müziğine karşı oldukça koruyucu ve normalde başkaları tarafından şarkılarının kullanılmasına izin vermiyor. Ancak Variety’nin haberine göre, senaryoyu ve şarkının diziye nasıl dahil edileceğini inceledikten sonra Stranger Things için bir istisna yaptı. Şarkıcı medyadan uzak durma eğiliminde olduğundan, Running Up That Hill’in geri dönüşüne cevaben yaptığı açıklama neredeyse haberin kendisi kadar medyanın ilgisini çekti. Nitekim kendisi röportaj vermiyor ve son yıllarda sadece birkaç kez halka açık etkinliklerde yer aldı. Bir sanatçı olarak dramatik olabilir ancak bir insan olarak çok daha çekingen ve içe dönük.

Bu, diziler ve sosyal medya sayesinde genç nesillerin eski hitlerle ilk tanışması değil. Stranger Things, Running Up That Hill’e yeni bir soluk getirirken TikTok, klasiğin genç nesilce benimsenmesini sağladı. 

Stranger Things’in ikonik Running Up That Hill sahnesini izlemek isteyenleri buraya alalım:

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS