Kanye’s Downfall

NewsOctober 26, 2022
Kanye’s Downfall

Aylardır adeta çöküşüne şahit olduğumuz Kanye West, beklenen sona yaklaştı. Vogue baş editörü Anna Wintour, Adidas ve Balenciaga başta olmak üzere birçok isim rapçiyle bağlarını kestiğini açıkladı. 

Uzun ve çalkantılı bir self-sabotaj sürecinin ardından Kanye West, tarafında kalan son cepheleri de kaybetti gibi görünüyor. Kanye’nin sosyal medyadan her aklına geleni 18.3 milyon takipçisiyle filtresizce paylaşması artık alıştığımız bir şeydi. Fakat son dönemde ‘free speech’ konseptini zorbalık ve nefret söylemlerine çeviren Kanye, bu kez kariyerine silinmesi zor bir leke sürdü.

Geçen sene, eski karısı Kim Kardashian’ın son sevgilisi Pete Davidson’a Instagram üzerinden taciz derecesine gelen paylaşımları çoğu insanı rahatsız etmiş ve Instragram hesabını askıya almıştı.  Zaman zaman durulsa da, Kanye’nin sosyal medya sessizliği çok da uzun sürmedi ve geçtiğimiz ay Adidas yönetim kurulundan kendine kurban seçtiği isimleri ve özel mesajlaşmaları Instagram hesabında yine büyük harfli captionlarıyla eleştirmeye başlamıştı. Onlarca post atarak Adidas’ı, tasarımlarını ve fikirlerini çalmakla suçlayıp Yeezy markası için kendinden habersiz kararlar alındığını bahane göstererek, markaya tepki göstermişti. Bunun üzerine Adidas işbirliğini gözden geçirdiklerini söyleyen bir açıklama yayınlamıştı. 

Paris Moda Haftası’nda sürpriz bir şekilde tanıtmaya karar verdiği defilesinde, ‘White Lives Matter’ baskılı t-shirtleriyle siyahi Amerikalıların senelerdir devam eden özgürlük ve eşitlik direnişini adeta tiye alarak sonunu getirecek fitili ateşlemiş oldu. 

Sosyal medyada ve röportajlarda yaptığı anti-semitik söylemlerle bardağı taşırıp tahammül sınırını dolduran Kanye, en sadık iş ortaklarını karşısına aldı. Kanye’yi ilk bırakan isimlerden biri, uzun süredir iş ve arkadaşlık ilişkisi yürüttüğü Balenciaga kreatif direktörü Demna oldu. Çok geçmeden Vogue US baş editörü Anna Wintour, Kanye ile bağlarını kestiğini ve ileride çalışmayacaklarını duyurdu. Aynı zamanda Depp x Heard davasıyla ünlenen ve Kanye’nin avukatlığını yapacağı açıklanan Camille Vazquez, rapçinin nefret söylemlerinden sonra artık kendisini temsil etmeyeceğini bildirdi. Son darbeyi ise Kanye’yi milyarder statüsüne getiren, en büyük girişimlerinden olan Yeezy markasının ev sahibi Adidas, 2015’den beri olan işbirliklerini resmi olarak bitirdiğini açıklayarak vurmuş oldu.

Şimdiye kadar mental sağlık ve düşünce özgürlüğüne sığınarak sayısız saygısızlığı karşılıksız kalan Kanye West, sonunda ektiğini biçti, sektörden hakettiği tepkiyi aldı ve son olaylar ışığında milyarder statüsünü de kaybetti.

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS