Düşünüyoruz da, Cappadox gerçek bir deneyim festivali oluyor. Dört gün boyunca vaad edilen keşfetme yolculuğunda bizim için en heyecan verici isim, müziği görselleştirme yolunda sınır tanımayan Kaki King oldu. Rolling Stone’un gitarın 20 yeni ilahından biri saydığı Kaki King, 21 Mayıs’ta sahne aldığında, gitar ve performans kelimeleri yan yana geldiğinde zihninizde canlanan imgeleri yeniden şekillendirecek. Şimdi ise enstrümanına son derece hakim bir virtözün daha fazlası ne olabilir arayışını birlikte keşfetme zamanı.

Şovu kendi üzerime olduğu kadar gitar üzerine de kurmak için görselleri kullanmak istedim.

Gitar çalmaya ve performans sergilemeye yepyeni bir yaklaşım getirdiniz. Bize tarzınızdan biraz bahseder misiniz?

Söyledikleriniz için teşekkür ederim, ama tarzım kariyerim süresince bayağı evrildi. Şu aralar, gitarın nasıl geliştirilebileceği üzerine denemeler yapıp tüm yolları inceliyorum.

Görsel performans fikri nereden geldi?

Aksi halde çıplak olacak sahneme bir ışık öğesi katmak istedim, böylece sahne aydınlatmasında yeni olan şeylere bakmaya başladım ve projection mapping’i keşfettim. Bu araçla yapılabilecek bir çok olasılık vardı ve ben de çalarken gitarıma yansıtıp yansıtamayacağımı merak ettim. Gitarın tamamen aydınlanmış halini gördüğümde bunun sadece ışık tasarımında bir değişiklikten çok daha büyük bir proje olabileceğini fark ettim.

Her gitarın müziğinizden esinlenen farklı sanatçılar tarafından boyamış olduğu bir gitar sergisinin küratörlüğünü yaptınız. Şu anda şovunuza interaktif görsel bir içerik katmak için projection mapping ile çalışıyorsunuz. Müziğinizi nasıl görselleştiriyorsunuz?

Projection mapping kazara keşfettiğim bir şey. Ama şovu kendi üzerime olduğu kadar gitar üzerine de kurmak için görselleri kullanmak istedim. Bazen videoyu kontrol etmek için gitarı kullanıyorum, bazen de gitar videoya yön veriyor, çoğunlukla da gitar beni kontrol ediyor. Bu gitarın kendi uzantım olmasıyla alakalı. Onunla performansı çok seviyorum.

Müziğinizle birleştirmeyi düşündüğünüz başka sanatsal araçlar var mı?

Gelecekte daha çok sanatsal aracı keşfetmek istiyorum, ama şimdilik görsel efektleri keşfediyorum. Bu alanda halen daha kimsenin yapmamış olduğu şeyler var.

Müziğiniz katmanlı, karmaşık ve sürekli gelişiyor. Durmadan gittiğiniz yönü genişletiyorsunuz. Yeni tonlar üzerinde nasıl çalışıyorsunuz?

Bu albümü görsel şovun tamamı için bir ses kaydı olarak üretmekten korkmadım. Kayıt tek başına yapabileceğim bir şey değildi. Eskiden akustik gitara pek fazla efekt eklemezdim, çünkü akustiği bir şekilde saf tutmayı tercih ettim. Ancak bu kayıt, gitarın sesini farklı düşüncelere ve konseptlere dönüştüren, elbette de hep beraber görsel öğelere bağlanan bir çok içeriğe sahip.

Bir parçanın tamamlandığını nasıl anlıyorsunuz?

Bir şarkıyı tamamladığım zaman o başladığım halinden bambaşka bir hale dönüşüyor. Ama bir noktada, üzerinde çalışmayı da bırakmam gerekiyor

Gitarın tamamen aydınlanmış halini gördüğümde bunun sadece ışık tasarımında bir değişiklikten çok daha büyük bir proje olabileceğini fark ettim.

Şarkılarınızın isimlerine nasıl karar veriyorsunuz, çok yaratıcılar?

Bilirsiniz şöyle derler, aslında bir parçaya en mükemmel ismi veremezsiniz ama ona en kötü ismi verebilirsiniz. Tamamen keyfi değil, ama ben sadece şarkıları anlatan imgeler buluyorum. Bilmem ki.

Şu anda çalmayı en çok sevdiğiniz parçanız hangisi?

Bu albümde kesin favori bir parçam yok, çünkü hepsi bir hikayenin akışında işliyor. Gitarın kendi bir gününü anlattığı parçayı çalmayı seviyorum çünkü dinleyiciden gerçekten iyi bir tepki alıyor.

Geleceğinizde ne görüyorsunuz?

Sabrım yettiğince müziği ve görselleri birleştirme yolunda ilerlemek istiyorum. Bu ikisinin daha büyük bir hikaye anlatmak için beraber işlemesi gerçekten olağanüstü.