Ezgi Içel Apa & Lian Beraha of Luxuryshoppers

LifestyleMay 11, 2016
Ezgi Içel Apa & Lian Beraha of Luxuryshoppers

Bu ikilinin stillerini şişeleyip özel günlerde yakınlarımıza hediye etmek o kadar isterdik ki, tabii birazını da kendimiz sindirdikten sonra… Bir tarz sahibi olan kadınlar oluyor, bir de yaratanlar; Ezgi ve Lian işte tam ikinci bahsettiğimiz gruba ait. Seçkin zevkleriyle yaşadıkları yere sığamayan Luxuryshoppers ikilisi alışverişten çok daha fazlasını yapıyorlar.

Kinvara Balfour’un kendine taktığı “Consultant of Cool” ünvanı var. Size daha çok uyan bir title düşünemiyorum…

Lian: Öyle bir iddiamız hiç yok ama çok teşekkürler…

Ruhunuzu nasıl besliyorsunuz?

Lian: Kitap, müzik, sanat, güzel yemek, güzel sohbet, seyahat ve mutlaka kendime zaman, ne olursa olsun…

Ezgi: Rutinin dışına çıkarak, kalabalık ve karmaşadan uzak kendimle kalarak.

Çok çeşitli ilgi alanlarınız var; yemek yapmaktan müze gezmeye, kitap okumaktan çocuklarınızla geçirdiğiniz vakte, hobileriniz ve keyif aldığınız şeyler moda dalında zevkinizi nasıl etkiliyor?

Lian: Açıkcası bu yukarıda sayılanlar benim için modadan kaçış ve nefes oluyor… Bunlardan sonra tekrar geri geldiğimde başka bir açıyla bakıyorum tabii. Bunlar sayesinde daha net ve sadeyim, gün geçtikçe de bu sadeliği seviyorum…

Ezgi: Zevklerim hayatımın yansıması oluyor genelde. Yaşam biçimime göre zevklerim o sırada beni çeken, ilgilendiğim şeyler değişken oluyor. Sanat çok etkiliyor; çok etkilendiğim bir sergi veya bir film bir dönem seçimlerime mutlaka yansıyor. Ama son yıllarda en belirgin değişiklik; daha çabasız bir görünümüm olması.

Günümüzde sosyal medyayı bu kadar aktif kullanmanın işinize ne gibi katkıları oluyor?

Lian: Sosyal medya sayesinde Luxuryshoppers bu kadar çabuk yayıldı ve duyuldu. Işlerimizi pozitif oranda etkilemeye devam ediyor.

Ezgi: Birçok markayla sosyal medya kanalları üzerinden danışmanlık yapıyoruz. Sosyal medya yeni bir kapı açtı bu alanda. Son yıllarda hız gittikçe arttı. Daha yakın, daha samimi bir ilişki şekli oluştu tüketici ve markalar arasında. Dolayısıyla sosyal medya reklam alanında çok önemli bir rol oynuyor, biz de kanal oluyoruz bu ilişkide.

Ruh haliniz giyiniş tarzınızı ne kadar etkiliyor? Birbirinizi gördüğünüzde “Lian / Ezgi bugün şöyle hissediyor” diyebileceğiniz renkler ve parçalar var mı?

Lian: Yok bunu kıyafete bakmadan anlıyoruz! Artık bayağı iyiyiz birbirimizi anlamak konusunda!

Ezgi: Düşünerek giyinen biri değilim, hissederek giyiniyorum genelde. Modum çok etkiliyor, nasıl hissediyorsam öyle giyiniyorum. Kendimle alakalı çok çaba harcamış bir görüntüm varsa o gün Ezgi’nin kafası karışık, keyfi yerinde değil diyebilirsiniz. Belli ki o gün bir şeyler tıkanmış, ekstra çaba var, bu da kıyafetime yansımış.

Sosyal medya sayesinde Luxuryshoppers bu kadar çabuk yayıldı ve duyuldu. İşlerimizi pozitif oranda etkilemeye devam ediyor.

 

Lüks giyimi “fast fashion” ile birleştirme yeteneğiniz nasıl gelişti? Garance Dore, “Zara’ya haftada iki gidip sadece ön kısmı incelemek” gerektiğini söylüyor, sizin böyle tüyolarınız var mı mesela?

Lian: Çok gezerek, araştırarak başladı. Tabi gözünü eğitmekle alakalı tamamen, her işte olduğu gibi. Çok iyi bildiğin bir şeye de kendi kendine farklı şekiller vermek veya farklı tarifler ve malzemeler kullanarak yapmak çok basit oluyor.

Ezgi: Zara ve H&M sıklıkla uğradığım mağazalar. O sezon moda olduğunu ve geçeceğini düşündüğüm parçaları bu markalardan almayı tercih ediyorum. Uzun yılllar giyeceğim yatırım parçalarına ise bütçemin büyük bölümünü ayırıyorum.

 

Hayatın farklı evreleri farklı stil tarzları da beraberinde getirebiliyor. Son 10 yılda tarzınızda ne tür değişiklikler gözlemlediniz?

Lian: Bende çok büyük değişiklikler olmadı açıkcası; hala kışın simsiyah, yazın ise jean gömlek ve sandaletlerleyim. Fakat daha az topuklu giyindiğimi ve rahatlığa önem verdiğimi, sade şıklıkla kendimi daha iyi hissettiğimi fark ettim.

Ezgi: 10 yıl önce daha düşünerek giyinen biriydim sanırım. Yaşam biçimim, hayat tempomun değişmesi bu önceliği değiştirdi. 3 küçük çocuğumuz var ve onlarla beraberken rahat ve kendim gibi olmalıyım; bu giyinişimi çok değiştirdi. Halen renk, desen, farklı kesimler ve sanatsal parçaları seviyorum, ama daha sakin bir tarzım var. Eskiden kıyafetlerim daha ön plandaydı. Sanırım şimdi ne giydiğim değil de “ben” varım.

 

“Ezgi’nin uzmanlık alanı…” / “Lian’ın uzmanlik alanı…” ?

Lian: Ezgi renk, desen çorbasında müthiştir…
Ezgi: Lian’ın çok sofistike ve şık bir zevki vardır, detaylarda ve küçük dokunuşlarla mükemmelliği yakalamada üstüne yoktur.

Çok sert ilişklilerin kurulduğu bir dünyada çok yumuşak enerjileriniz var, kimseye karşı kırıcı olmadan hayır demeyi, istemediğiniz pozisyonlara kendinizi sokmamayı çok iyi beceriyorsunuz; nasıl oluyor bu?

Lian: Zamanla oluyor, gerçekten tam anlamıyla zamanla…

Ezgi: Hepimiz bize düşen rolleri oynuyoruz hayatta, benden ve Lian’dan da bu açığa çıkıyorsa ne güzel. Kısaca hep sevgide kalmak, hiçbir şeyi kişisel almamak ve affetmeyi bilmekle oluyor.

Yaşam tarzı olarak kendinize belirlediğiniz kurallar var mı?

Lian: Kural yok hayır. Ne kadar önü açık o kadar iyi, ne kadar farklı o kadar heyecanlı… Ben sadece randevu vermekte zorlanıyorum çünkü özgürlüğüm kısıtlanıyor gibi hissediyorum; spontane olan her şeye varım, rahatım. Birçok davete gitmiyorum. Gitmek ve yapmak istemediğim hiçbir şeyi artık yapmıyorum. Bir kural varsa tek kuralım bu hayatta, çünkü hayat müthiş güzel ve her dakikasını severek yaşamak istiyorum… Kitapsız hiçbir yere gitmem bu arada, bir kural daha!

Ezgi: Kuralları seven biri değilim, spontane yaşıyorum.

 

En stylish kadın / adam?

Lian: Vanessa Traina.

Ezgi: Ben Gorham.

Gündüzden akşama yapacağınız (kıyafette) değişiklik?

Lian: Ayakkabı.

Ezgi: Ayakkabı ve aksesuar.

Çalışma odanıza yapılabilecek en ufak ve efektif ekleme?

Lian: Çiçek, vazo, kitap, mum.

Ezgi: Mumlar

Bu sezon aklınızdan çıkaramadığınız “o parça”?

Lian: Francesco Scognamiglio’nun beyaz elbisesi.

Ezgi: Balenciaga inci küpeler, üçü birden aynı anda.

En sevdiğiniz coffee table book?

Lian: Son aldigim MATISSE, müthiş…

Ezgi: Yoko Ono Grapefruit, rastgele sayfalar seçip okumak çok da eğlenceli oluyor

En çok katılmak istediğiniz event?

Lian: Yok.

Ezgi: Bu sene, Venedik Bienali.

Her gün baktığınız Instagram hesabı?

Lian: Ezgi’ninki! Onunla beraber aliotti, robinkatz-, theacademynewyork,
_nitch, nasa ve sothebys.

Ezgi: Lian’ınki.

En sevdiğiniz “kaçış” oteli?

Lian: Bozburun Yat Kulübü.

Ezgi: Hep farklı yerlere seyahat etmeyi tercih ediyorum ama yaz aylarıysa Patmos.

Dolabınızdan kızlarınıza geçireceğiniz bir parça?

Lian: Ezgi’nin hediyesi Lanvin küpeler.

Ezgi: İstese diye herşeyimi ona saklıyorum.

Fotoğraf: Fora Norman

Author: Alara Kap

RELATED POSTS