Inevitable Dialectic: Schiaparelli SS23 Haute Couture

FashionJanuary 24, 2023
Inevitable Dialectic: Schiaparelli SS23 Haute Couture

Rüyayı gerçekliğe uyarlayarak sevenlerini boyutlar arası yolculuğa çıkaran Schiaparelli, Paris Haute Couture Moda Haftasını çarpıcı bir ilkbahar/yaz 2023 koleksiyonuyla başlattı.

Dante’ye ait olan İlahi Komedya isimli esere yaptığı göndermelerle Schiaparelli’nin sürrealist çizgisinden ödün vermeyen bir koleksiyon hazırlayan Daniel Roseberry, hazırlamış olduğu parçaları sanat müzesi olan Petit Palais’de sundu.

Altın, kahve tonları, krem ve kontrast oluşturan siyah ile hayat bulmuş hacimli elbiseler, smokinler, taşlı büstiyerlerin yanı sıra Schiaparelli koleksiyonlarında görmeye alışık olduğumuz, kıyafeti ön plana çıkaran heykeli andıran aksesuarlar ve altın rengi boya ile vücutları boyanan modeller gibi detaylarla sunulan koleksiyonun en çok konuşulan kısmı vahşi silüetlerin yer aldığı parçalardı.

Shalom Harlow, Irina Shayk ve Naomi Campbell tarafından taşınan sırasıyla kar leoparı, aslan ve dişi kurt başlarının yer aldığı elbiseler izleyicileri ikiye böldü. Elbiselerin oldukça iddialı, ilgi çekici ve gerçek bir sanat eseri olduğunu düşünenlerin yanı sıra 2023 yılında olmamıza rağmen hala hayvanların moda malzemesi olarak kullanılmasına ve bunun avcılığa işaret ettiğini düşünerek tepki gösteren bir kesim de vardı. 

Daniel Roseberry’nin tepki göreceğini ön görerek Dante’nin İlahi Komedya’sında Cehennem bölümünde bahsedilen şehvet, gurur ve açgözlülüğü temsil eden leopar, aslan ve kurdu temellendirerek elbiseleri hazırladığını belirttiği demece, markanın hiçbir hayvanın zarar görmediğini vurguladıkları sosyal medya paylaşımlarına ve hatta bu hayvan başlarının hazırlık görüntülerinin paylaşılmasına rağmen tasarımcı yine de tepki yağmurundan kaçamadı.

Seyirci olarak defileye katılan; tüm yüzü ve vücudu kırmızı boya ve 30.000 kristalle kaplanmış Doja Cat ve SS23 Haute Couture koleksiyonundan aslan başlı elbiseyi tercih eden Kylie Jenner en az koleksiyon kadar dikkatleri üzerine çekti.

Author: Merve Gül

RELATED POSTS