How to ‘buy’?: Burak Turan & Tahlia Aycan

FashionMarch 25, 2019
How to ‘buy’?: Burak Turan & Tahlia Aycan

Lüks bir mağazada özenle tasarlanmış ve güzelce kesilmiş kıyafetlerin arasında heyecanla gezinirken, podyumda gördüğünüz bu kıyafetlerin nasıl önünüze kadar geldiğini düşünmüyor olabilirsiniz. Fakat tüm iş, endüstride en çok ilham veren, alışveriş alışkanlıklarını şekillendiren ve her sezon son trendleri seçip önümüze koyan kişilerden olan moda satın almacılarının rolü. Beymen Blender’ın Erkek Giyim Satın Almacısı olan Burak Turan ve Kadın Giyim Satın Almacısı olan Tahlia Aycan ile buluştuk.

İnsanları Beymen Blender için hareket geçiren anahtar nokta ne?

Burak Turan: Beymen Blender bir ‘Destination of Style and Fashion Culture’. Sezonun son trendlerini iyi bir hizmet ve ‘Beymen’ adının yarattığı güven duygusu ile sunuyoruz.

Tahlia Aycan: Satın aldıkları ürünler ile kendilerini bu dünyanın bir parçası olarak hissediyorlar.

Alternatif markalara olan ilginin son zamanlarda gittikçe arttığını gözlemliyoruz. Bu durumu siz nasıl yorumluyorsunuz?

Burak Turan: “Millenial” jenerasyonunun alışveriş alışkanlıkları, sektördeki denklemleri önemli ölçüde değiştirdi. İnsanlar artık lüks kategoriler de dahil olmak üzere ‘buy now, wear now’ motto’su ile alışveriş yapıyorlar. Bazı önemli markalar bu duruma refleks vermekte geç kalınca, dünyayı ve bu yeni jenerasyonun beklentilerini başarı ile takip eden ve bu beklentileri hemen hemen tamamıyla karşılayan yeni ve çok güçlü markaların geldiğini görüyoruz. Bununla birlikte, markalar hem segmentlerinden bağımsız olarak birbirleri ile hem de rol model ünlülerle yaptıkları iş birlikleri sayesinde kendi geleneksel sınırlarını esneterek yenilikler önermeye başladı. Bu da yeni bir görünümün ortaya çıkmasını sağladı ve bu yeni görünüme uygun, alternatif markalar çıkmaya başladı. İçlerinden bir kısmı çok başarılı işler ortaya koyarak moda dünyasında kendilerine önemli bir yer edindi.

Tahlia Aycan: Son zamanlarda sosyal medyanın da etkisiyle herkesin üzerinde benzer marka ve siluetleri görmeye başladık. Farklı giyinmek isteyen veya kendini farklı şekilde ifade etmek isteyenler alternatif markalara daha çok ilgi gösterir oldu.

Q1: ““Millenial” jenerasyonunun alışveriş alışkanlıkları, sektördeki denklemleri önemli ölçüde değiştirdi.” Burak Turan

‘’Trend Forcasting’’ kelimesinin endüstrideki önemi?

Burak Turan: Gelecek olan bir sonraki trendi öngörebilmek sektördeki en önemli unsurlardan birisi. Hiç şüphesiz ki moda dünyasında ‘trendi yaratan’ ve ‘trendi takip eden’ şeklinde adlandırabileceğimiz markalar var ve bunları yakından takip edip neyin geldiğini görmek çok önemli. Ancak hangi yeni trendin, hangi zamanda, hangi pazarda/kültürde başarılı olacağını öngörmekte en az bu takip süreci kadar önem taşıyor.

Tahlia Aycan: Satın almacı olarak her zaman bir sezon önde olmak ve trendleri doğru belirlemek gerekiyor. ‘Trend Forecasting’ hem hangi trendlerin önem kazanacağını hem de bu trendlerin Türkiye’ye uygunluğunu öngörebilmek adına oldukça önemli.

Blender bünyesi altında markaları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Tahlia Aycan: Beymen Blender markalarını seçerken insanları heyecanlandıran ve özgün bir kimliğe sahip olmalarına dikkat ediyoruz.

Yıllar önceyi düşündüğünüzde bu mesleği yapmak istediğinizi belirten hayatınızda iz bırakan anılarınız var mı?

Burak Turan: Küçüklüğümde babamın kıyafetlerine ve tarzına çok özenir, gizlice gömleklerini, kravatlarını ve aksesuarlarını kullanırdım. Sanırım, zamanla bu işin mutfağında olma ve modayı gerçek zamanlı olarak deneyimleme isteğimin ağır basması sonucunda bu mesleği yapmaya karar verdim.

Moda ve sokak stilinin son yıllarda kopmayan ilişkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Burak Turan: Sokak stili ve moda, birbirlerinden sonsuz döngüde etkilenen ve sürekli birlikte hareket halinde olan iki olgu. Ancak, geleneksel modanın aksine, sokak stilinde kreasyonlar müşteriden yani sokaktan doğar. Bunu bir anlamda ‘sokağın istediği tarz’ şeklinde tanımlayabiliriz, daha organik ilerler. Ancak bireysel nitelikteki sokak stillerinin bir konsepte dönüşebilmesi ve bu konseptin de geniş kitlelere ulaşabilmesi icin modaya ihtiyacımız var. Büyük moda evlerinin, sokak stiline sahip markalarla yaptıkları ve çok başarılı olan iş birliklerini de bu bağlamda değerlendirebiliriz.

Tahlia Aycan: Bu ilişkinin merkezinde sosyal medyanın olduğunu düşünüyorum. ‘Influencer’ olarak tabir ettiğimiz, fazla takipçisi olan, yaptıklarıyla herkesin dikkatini çeken kişiler, modanın yönünü en az markalar kadar belirler oldu. Aynı zamanda defilelerin internet üzerinden erişilebilir olması, birçok ‘fast fashion’ markanın anında bunu sokağa aktarmasına sebep oluyor. Bu da modanın hiç olmadığı kadar hızlı tüketilmesine neden oluyor.

“Dijitalleşen dünya koleksiyonların sokağa aktarılmasına sebep oluyor. Bu da modanın hiç olmadığı kadar hızlı tüketilmesine neden oluyor.” Tahlia Aycan

Bu zamana kadar geçirdiğiniz tüm alım süreçlerini gözünüzün önüne getirin, sizi en çok etkileyen parçayı tanımlayabilir misiniz?

Burak Turan: Spesifik bir üründen ziyade, markaların birbirleri ile yapmış oldukları iş birlikleri beni çok heyecanlandırıyor. Adidas ve Alexander Wang’in iş birliği en çok beğendiğim koleksiyonlardan diyebilirim. Yine Marcelo Burlon’un Muhammad Ali koleksiyonu ve Puma X Ader Error iş birlikleri de beni en çok heyecanlandıranlar arasında.

Tahlia Aycan: Bugüne kadar etkilendiğim pek çok parça oldu. Ama her zaman en çok etkilendiğim Dries Van Noten’ın koleksiyonları olmuştur.

Trendlerin gücüne inanır mısınız?

Burak Turan: Hiç şüphesiz ki trendler yemek yediğimiz restaurant’tan tatile gittiğimiz lokasyona, giydiğimiz kıyafetlere kadar bizi bir şekilde etkiliyor. Ancak burada önemli olan noktanın trendleri kendi kişiliğimiz ile blend ederek kendimize has trendi oluşturabilmek.

Vetements ve Off-White gibi son zamanlarda çok ses getiren ve adeta ‘’cool’’ kelimesinin sokaktaki karşılığı haline gelen markaların sektördeki kalıcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Burak Turan: Off-White ve muadili markaların sektörde ciddi ses getirip, oyun kurucu pozisyonuna gelmelerinin en onemli nedeni, var olandan farklı ve yeni birşey önermeleriydi. Bu vizyon ve cesareti gösteren markaların gerektiğinde yeni değişimlerden de kaçınmayarak sektörde uzun yıllar kalıcı olacaklarını düşünüyorum.

2019 İlkbahar Yaz sezonunda sizi etkileyen genç markalar hangileri?

Burak Turan: GCDS, Carhartt, Marcelo Burlon, Stone Island ve Versace Versus koleksiyonu sezonun en etkileyici genç markalarıydı.

Tahlia Aycan: ‘Mood’unu ve sadece çevre dostu materyaller kullanmasını ilham verici bulduğum için; Nanushka.

2019 İlkbahar-Yaz trendleri üzerine ipuçları?

Burak Turan: 2019, sokak stilinin modanın her segmentinde baskın olacağı bir yıl olacak. 80’lere ait kitsch göndermelerin olduğu neon renkler, reflektif detaylar ve çiçek desenleri ile sık sık karşılacağımız bir sezon bizi bekliyor.

Tahlia Aycan: Küresel ısınma ve diğer çevresel sorunların giderek artmasıyla birlikte birçok tasarımcı, çevre dostu materyallere yönelmeye başladı. 2018 Kış koleksiyonlarında vegan deri ve eco-fur ile başlayan bu akım, 2019 İlkbahar – Yaz koleksiyonlarında keten gibi doğal materyaller ve daha az kimyasal içeren doğal renkler ile karşımıza çıkıyor.

2019 İlkbahar Yaz sezonun en iyi parçaları sizce hangileri?

Burak Turan: GCDS’teki reflektorlu itfaiye ceketi, Amiri’nin batik baskılı kapüşonlu sweatshirt’ü ve Kenzo’daki tracksuit.

Tahlia Aycan: Daily Paper’ın 90’lardan ilham alan tie-dye sweatshirt’leri, Hayley Menzies’in uzun hırkaları, Nanushka’nın eşarp baskılı şortları, RL Polo’nun keten gömlekleri.

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS