Holy Island 

Arts & CultureOctober 3, 2023
Holy Island 

Danny Fox ve Kingsley Ifill’in ortak projesi Holy Island, Britanya’yı oluşturan kırsal ve kentsel dokunun kesitlerine dair bir seyahat günlüğü sunuyor.  

Ressam Danny Fox ve fotoğrafçı Kingsley Ifill’in 2021 Aralık ayında sekiz gün boyunca Britanya Adaları seyahatinden oluşan atmosferik iş birlikleri, sezgisel bir yolculuğun sonucunda ortaya çıktı. 10 yıl önce Londra’da tanışan ikilinin plansız yolculuğunun rotası, harita üzerinde kırmızı bir çizgi çizmeleriyle birlikte oluştu. Günde yalnızca sekiz saat gün ışığı olduğu zamanlarda, önce İngiltere’nin doğu yakasına sonrasında ise Skye Adası’na geçerek, Liverpool, Manchester ve Cardiff şehirlerine ulaşan Fox ve Ifill bu yolculuğu samimi ve duygusal bir deneyim olarak nitelendiriyor. Projedeki iki isim de farklı alanlarda çalıştığı için yolculuğun anlamı ve ürettikleri işlerin duygusu her iki sanatçı için de ayrı oldu. Sekiz günlük seyahatin ardından Kingsley Ifill, stüdyosuna döndüğünde 30’dan fazla film rulosunu işledi ve aldığı baskıları Danny Fox’a gönderdi. 

Kitabın merkezinde manzara ve ortamın bir araya gelmesi yer alıyor. Sanatçılar, Britanya manzarasının sembolü olan tuğla ve çalının bir araya gelmesiyle tanımlıyor. Projedeki eserlerin, her biri, kentsel ve sivil mimarinin görüntüleri ile sakin tasvirler arasında gidip gelirken, deniz kenarı, kırsal ağaç manzaraları ve geniş, açıkta kalan uçurum yüzleri de bu manzaralara eşlik ediyor. İlgili konular arasında geçiş yapan, Britanya’nın bu paralel -ve zaman zaman çatışan vizyonları, karışık medya, siyah beyaz fotoğraf ve hızlı bir şekilde uygulanan parlak emaye tabloların değişen duygusal gerçekçiliği aracılığıyla ortaya çıkıyor. Bazen konumlarıyla ilgili açıklamalarda bulunulan, bazen de betimleyici lirik notlar verilen ya da sadece isimsiz ve yoruma açık bırakılan bu manzaralar, derin, geçmişin ideallerini yakın zamanlarla sürekli bir gerilim içinde barındıran bir ülkeyi ortak çağrışımlarıyla esrarengiz olmaya devam ediyor. Sanatçıların ortaklaşa gerçekleştirdiği bir dizi projeden üçüncüsü olan Holy Island, İngiliz manzarasını dürüstlük ve samimiyetle yansıtıyor.

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS