Dior Spring Summer 2024

FashionOctober 3, 2023
Dior Spring Summer 2024

Maria Grazia Chiuri, Dior Spring Summer 2024 koleksiyonunu geçmiş ve geleceğin birlikte var olması gerektiğini düşündüğü bir bugün üzerinden inşa ediyor.

Paris Moda Haftası kapsamında tanıtılan Dior Spring Summer 2024 koleksiyonunda feminenlik ile feminizm arasındaki bağlantıyı keşfetmeye devam ederken; modanın, kadınların kendi değerlerini ve farklılıklarını ifade etmelerine yardım etmek üzerine her zamankinden daha fazla sorumluluk taşıdığına inanıyor. Bu sebeple odağına tüm asi ruhları aldığını söyleyen Maria Grazia Chiuri, her bir görünümde  mimari bir siluet inşa ediyor. Belirli kumaşlar, İtalyan sanatçı Alberto Burri’nin çalışmalarının maddeselliğine, zamansal belleğine ve derinlik bilgisine tanıklık ederken, delikler, yırtıklar ve yanık görünümler sezonun Dior tasarımlarının temel, performatif bir unsuru haline geliyor. Elena Bellantoni tarafından özel olarak tasarlanan ve uygulanan bir proje olan sürükleyici bir skenografinin kalbinde sunulan koleksiyon ile modeller kül, papatya ve aşk iksiri tonlarına bürünüyor. Bu büyüleyici kolektif enerji, beden/giyim ilişkisinin zaman bağlamı içerisinde belirlendiği fikrini yeniden canlandırıyor.

Koleksiyonun çıkış noktası olarak şimdiki zamanın anlamı üzerine bir düşünceden başladığını söyleyen Chiuri, ana rengi siyah olan koleksiyonda sadeliğe önem verirken abartsız kombinlerle kaosun içinde güç yaratıyor. Tüllerle başlayan defile, bol ceketler ve desenli eteklerle devam ederken, tercih edilen farklı kumaşlar markanın her noktaya değinmek istediğinin bir göstergesi olarak kabul görüyor. Markanın tasarım dilinin bir parçası olan uzun volanlı etek kullanımının bu koleksiyonda da devam ettiren kreatif direktör Chiuri, bir diğer ikonik ürün olan Book Tote çantaları da koleksiyonun ana parçalarından biri haline getiriyor. Geçmiş koleksiyonlarından fazla uzaklaşmadan minimalistliği bu sefer koyu tonlarla aktaran Dior, Spring Summer 2024 koleksiyonunda sessiz lüks akımına uyum sağlıyor. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS