“High and Low – John Galliano” Flying too close to the sun.

NewsApril 25, 2024
“High and Low – John Galliano” Flying too close to the sun.

Sarp yamaçlar, hayal edilemeyecek kadar güzel zirveler ve ürpertici uçurumlar… Mücadelenin ve zorlukların kaleminden, olağanüstü bir tarih yazıldı. John Galliano, yükseliyor, modanın göz alıcı dünyasında çiçek açıyor ve baş aşağı bir sarmalda yuvarlanıyor. Hikayesini, Akademi Ödüllü yönetmen Kevin Macdonald’ın objektifinden, “High and Low – John Galliano” dokümanterinde ele alıyoruz.

Bir dahiye tanınan, ahlaksızlığın sınırları nedir? John Galliano’nun hikayesini her yönüyle ele alıyoruz. Onun, mükemmelden başka bir şey sergilemeyen bir moda dahisi olarak başlayan hikayesinden; bir bardağa alkolizmin vahşi pençelerine düşüşünü seyrediyoruz. Çokça konuşulan, ırkçı ve antisemitik söylemleri sonucu Dior’un kreatif direktörü pozisyonunu kaybederek, kendine inşa ettiği bütün itibarı ellerinde dağılıyor.

Modayla tanıştığı andan itibaren Galliano sıra dışı biriydi. Farklı personalara bürünerek, onların karakterleri ve stillerinden ilhamını buluyordu. Çoğu zaman kültürlerin tarihinin derinliklerine inerek onları kendine özgü ifade biçimiyle ele alıyordu. Bu yaklaşım, Galliano’nun acı dolu geçmişinden ve içindeki şeytanlardan kaçması için sadece bir yoldu. Ama sadık kaldığı tek bir gerçek vardı, kendisi.

Galliano, dünya görüşü ve cinselliği konusunda sık sık çatışmalara girdiği Katolik, işçi sınıfı bir ailede yetişti. Bu durum onu dünyada her zaman meydan okurcasına öne çıkmaya ve büyük bir hırsla istediğini elde etmeye yöneltti. Kendi özgün benliğini Central Saint Martins’e girerek, benzer düşünen yaratıcıların arasında keşfetti.

Belgeselin ana odak noktalarından biri Galliano’nun defilelerine nasıl yaklaştığı. Onun elinde her şey teatral bir performansa dönüşüyor. Anna Wintour, Edward Enninful, Kate Moss, Naomi Campbell, Charlize Theron ve Penelope Cruz’dan Galliano’nun vizyonunu ve tutkusunu ilk ağızdan dinliyoruz. Bir kırılma noktası yaklaşıyor! Mezuniyet zamanı geldi ve Galliano neler başarabileceğini göstermeye hevesli. Fransız Devrimi’nden esinlenen “Les Incroyables ” sahnede. Teatral bir drama, Parizyen zarafet ve asilikle dolu… “Fallen Angels” ile devam eden bu tavır, sektördeki tüm gözleri üzerine topluyor. İlgi çok büyük, baskı da öyle. Hikaye, denizin sonsuz dalgaları gibi, onunla birlikte köpürüyor ve çarpıyor.

Yönetmen Kevin Macdonald bu inişli çıkışlı kariyeri tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Modanın cazibesinin yanı sıra daha az güzel yanlarına da yakından bakıyoruz. Modanın dengesiz doruklarında kesin olan bir şey var ki, eğer kral ilan edilirseniz yakında bir başkası gelecektir.

“High and Low – John Galliano”da her konuyu konuşuyoruz. Modanın İkarus’u hikâyesini en dipten en tepeye, bir değil iki kez çıkışını anlatıyor. Galliano’nun hikayesinin en ince ayrıntılarını 26 Nisan’dan itibaren MUBI’de izleyebilirsiniz.

Author: TUNGA YANKI TAN

RELATED POSTS