Heritage Reimagined: The Gucci Horsebit 1955

FashionMarch 25, 2023
Heritage Reimagined: The Gucci Horsebit 1955

Gucci’nin son kampanyası, Halle Bailey, Hanni ve Julia Garner’ın kariyerlerindeki dönüm noktalarını kutluyor ve ikonik çift halka ve çizgisine sahip olan Gucci Horsebit 1955’in zamansız şıklığını ve mirasını çağdaş bir lensten bizlere hatırlatıyor.

Gucci’nin ikonik simgesi çift halka ve çubuk, yalnızca bir moda aksesuarının değil aynı zamanda Gucci’nin mirasını ve yaratıcılığın sembolüdür. Bu sembolün hikayesi, bizlere markanının geçmişteki en parlak dönemlerinden biri olan 1950’lere kadar uzanan, arkasındaki derin bir hikayesinin izlerini getiriyor. En parlak dönemi diyoruz çünkü henüz 1951’de Milano’da ilk mağazası, 1953’teyse New York City’de ilk Amerikan mağazasını açmıştı. 

At yarışı ve binicilik elementlerini Gucci’nin ruhuna taşıyan Guccio Gucci, henüz şirketini kurmadan önce Londra’daki Savoy Hotel’de çalıştığı dönemde İngiliz aristokrasisi için at yarışı ve binicilik sporlarının önemini ve sembolizmini fark etmişti. Daha sonraları, kendi koleksiyonları üzerinde çalışırken ve İtalya’nın Floransa şehrinde bir ahıra sahip olup atları çok sevmesiyle bu elementleri markanın ayırt edici bir imgesi haline getirdi.

Binicilik dünyasının ilhamıyla atların ağzına takılan metal gemler, gücün sembolü olarak ele alıp tasarımlarında kullanmaya başladı. Gucci’nin imza tasarımı haline gelen bu metal tokalar o dönem ilk önce loafer olmak üzere çantalara kadar geniş bir yelpazede kullanıldı ve çok sevildi. 

Dönem dönem yeniden Gucci tarafından ele alınarak tasarlanan bu çanta en son 2015’te Alessandro Michele tarafından bolca orijinal Gucci Horsebit 1955 çantasından ilham alarak yeni bir koleksiyon sunmuştu. 

Şimdiyse, zamansız bir cazibeye sahip olan bu çanta, çağdaş bakış açısıyla geleneksel zanaatkarlığın derinliklerini bizlere yeni kampanyasıyla hatırlatıyor. Mert&Marcus özel portelerinde, House’ın kampanyası için yeniden ele alıyor. Portrelerde yer alan müzisyen ve şarkı yazarı Halle Bailey, K-pop grubu NewJeans’ten Global Marka Elçisi Hann, ve Gucci Guilty’nin yüzlerinden biri olan ve çokça sevilen oyuncu Julia Garner kariyerlerindeki başarılarının parıltılarını tek tek kareleyerek; Gucci Horsebit 1955’le birlikte samimi ruhlarını ve kimliklerinin parçalarını gün yüzüne çıkarıyor.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS