Haziran, Fahrelnissa Zeid ayı olacak.

Arts & CultureNewsMay 25, 2017
Haziran, Fahrelnissa Zeid ayı olacak.

Haziran ayında Fahrelnissa Zeid’in kaleydoskopik tablolarıyla büyülenmeye hazır olun. Sanatçının işleri 30 Mayıs’ta İstanbul Modern’de, 13 Haziran’da ise Tate Modern’de açılacak olan iki sergiyle izleyiciye çıkıyor.

Geçtiğimiz aylarda, 20. yüzyılın en büyük kadın sanatçılarından Fahrelnissa Zeid’in Nisan ayında Sotheby’s’deki müzayedede satışa çıkan Towards a Sky eseriyle ilgili bir yazı yayınlamıştık. Benzersiz ve coşkulu bir üsluba sahip olan Zeid’ın eserlerini dünya gözüyle görmek isteyenler için bir değil, iki güzel haberimiz var.

Fahrelnissa Zeid’in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip olan İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından oluşan bir seçkiye 30 Mayıs – 30 Temmuz tarihleri arasında Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda yer veriyor. Sergide, Zeid’in 1940’larda Türkiye’deki avangart sanat ortamında ürettiği işlerden 1970’li yıllarda taşındığı Ürdün’de ürettiği işlere, en etkin olduğu yıllardan göz alıcı eserler yer alıyor.

İkinci güzel haber ise Londra’dan geliyor. Zengin ve canlı kompozisyonlarıyla tanınan sanatçı, İngiltere’de ilk defa gerçekleşecek olan kapsamlı bir retrospektif sergiyle 13 Haziran – 8 Ekim tarihleri arasında Tate Modern’in konuğu oluyor. Sergi, Zeid’in 40 yıla yayılan tablo, çizim ve heykel gibi üretimlerini bir araya getiriyor. İstanbul Modern’in koleksiyonundaki 8 eseri Tate Modern’e ödünç verdiği sergi, Londra’dan sonra Berlin’deki Deutsche Bank KunstHalle ve Beyrut’taki Sursock Müzesi’ne doğru yola çıkacak.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS