Haunting Vintage Traces: Christian Dior Fall 2023 Ready-To-Wear

FashionMarch 2, 2023
Haunting Vintage Traces: Christian Dior Fall 2023 Ready-To-Wear

Sanatçı Joana Vasconcelos iş birliğinde gerçekleşen devasa ve şatafatlı entalasyonlar, Dior’un zarif ve vintage bir rüzgara kapıldığı Fall koleksiyonunu Mardin des Tuileries’de buluşturuyor.

Maria Grazia Chiuri’nin gösterisinde Dior’un geçmişindeki 3 önemli kadından ilham alarak Fall 2023 koleksiyonunu hazırlıyor. Catherine Dior, Edith Piaf ve Juliette Gréco’nun Dior ile hikayelerini Paris’teki Mardin des Tuileries’te kurulan devasa heykeller arasında geçmişin rüzgarlarını estiriyor. Midi siyah bir kalem etekle beyaz bir gömleği eşleştiren Dior yeniden bu koleksiyonunda oldukça basit bir stilin ne kadar zarif bir stile imza atabileceğine işaret ediyor. Eldivenler ve açık topuklu ayakkabıların çoraplarla süslendiği styling örneği Vintage bir hava yaratmanın yanı sıra dikkat çekici bir unsur olarak koleksiyonda yer ediniyor. 

Sanatçı Joana Vasconcelos ile yapılan iş birliği ile yerleştirilen heykeller ise yaklaşık 24 metre uzunluğunda ve yedi metre yüksekliğinde. Bir tondan daha ağır olan entalasyonların tamamı el yapımı ve tekstillerle donatılmış. Koleksiyonda yer alan 20 kumaşı bir araya getirerek modellerden halka ve halktan koleksiyonun da dahil olduğu herkes bir diyalog kuruyor. Bu şatafatlı alandan gözlerini çevirdiğinizdeyse Christian Dior’un sadelik ve hafiflik üzerine kurulu olduğu bir koleksiyonla karşılaşıyorsunuz. Anlaşılan o ki, Chiuri sadece Dior’un geçmişte bir yolculuğa imzasını atmıyor kendi jenerasyonları arasında bir gezintide İtalya’nın güneşli kıyılarında görebileceğimiz bir sadeliği ve ince kıyafetleri de koleksiyona ekliyor. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS