Golden Globe Vibes

NewsJanuary 8, 2019
Golden Globe Vibes

Tüm gözler Kaliforniya’daki Beverly Hilton Oteli’ne çevrildi. Andy Samberg ve Sandra Oh ev sahipliğindeki 76. Altın Küre ödül töreni; Oscar’ın habercisi ve 2019’un ilk ödül töreni sıfatlarıyla merakla bekleniyordu… İkonikleşen tepkiler, sürprizler, beklenmedik isimler ve klişelerle Altın Küre Ödül Töreni’ne birlikte yeniden bakalım…

Altın Küre ödüllerinde gelenek bozulmadı… En çok ses getiren, ödülleri toplayan değil kırmızı halıyı en doğru kullanan oldu ve bu da hiç şüphesiz ki şov dünyasının favorisi Lady Gaga’ydı! Mavi – lila tonlarındaki devasa Valentino elbisesiyle bir modern zaman masalını işaret eden Gaga’nın elbisesine daha dikkatli bakanlar veya sinema tarihinde bir tık daha bilgili olanlar ise bu parçayı hemen tanıdı! Günümüzde 4. kez sinemaya uyarlanan filmin 1954 yapımı müzikal uyarlamasının başrol oyuncusu Judy Garland’ın filmde giydiği kıyafetin bir benzeriyle kırmızı halıda yürüyen Gaga, Garland’a saygı duruşunda bulundu. Lady Gaga’nın tüm dikkatleri üzerine çekmekteki başarısı jüriye pek yansımamış olacak ki “A Star Is Born” En İyi Film Müziği ödülüyle geceden ayrıldı.

Televizyon dalındaki ödüllerde ise şaşkınlık seviyesinin daha minimal seviyelerde olduğunu söylemek mümkün. Usta oyuncu Michael Douglas, “beklendiği üzere” The Kominsky Method dizisindeki performansıyla komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Ev sahipliğini üstlenen Sandro Oh, Killing Eve dizisindeki performansıyla drama kategorisinde En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Ödülü’nü kazandı ve 38 sene sonra bu ödülü alan Asyalı oldu! Açılış konuşmasında farklılıkların Hollywood dünyasında kendilerine daha fazla yer bulduğu konusu gündeme gelince gözyaşlarını tutamadığı anları da unutmamak lazım.

Komedi / Müzikal En İyi Film dalında Green Book’un kazanması gecenin bir diğer sürpriziydi! Hollywood Foreign Press Association, gişe rakamları ve izleyicilerin olumlu yorumlarıyla eleştirilerin üstünü kapamayı başardı.

Drama dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü “The Wife” filmiyle alan Glenn Close ise FPA dışında hiç kimsenin favori adayı değildi. Herkes ödülü Gaga’nın alacağına şartlanmışken adını duyan Close, göz yaşlarına hakim olamadı.

“A Star Is Born” filmiyle; En İyi Yönetmen ve En İyi Performans ödüllerine aday gösterilmese de gecenin akıllara kazanan aktörleri arasında yer almayı başaran Bradley Cooper, abarttığı botoks uygulaması, smokin – ayakkabı uyumsuzluğu ve sevgili kontenjanından adından çokça bahsettirdi ve bir klişe daha yerini buldu. Kamera önündeki performansınızı bir yana bırakın, önemli olan kırmızı halıdaki adımlarınız…

En İyi Animasyon dalında “Incredibles 2” filminin ödül alamaması gecenin şaşırtan detayıydı. HFPA eleştirmenleri, Spider-Man: Spider-Verse” filmini seçerek, Disney’in harcadığı çabaları görmezden gelmeye devam etti.

Gecenin favori yapımı “Bohemian Rhapsody” oldu! En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan filmin yıldızı Rami Malek, Altın Küre’nin de yıldızıydı…

Golden Globes’a dair en önemli realite; bu sene kırmızı halının favorilerinin kadınlar olmadığı… Yeni nesil aktörler bu misyonu kadınlardan devralmıştı! Rami Malek’in  Givenchy’ye emanet ettiği göz alıcı şıklığı, Darren Criss’in Dior zerafeti, Cody Fern’in özgün stilini korkusuzca yansıtması ve Maison Martin Margiela Tabi’leriyle kırmızı halıda görünmesi tüm kadınların şıklık yarışını geride bıraktı! Senenin en iddialı aktörü Timothée Chalamet,ödül alamamasına rağmen gecenin gerçek yıldızı oldu! 23 yaşındaki Timothée, Altın Küre kıyafet kodlarına aykırı Louis Vuitton harness’iyle özgün tavrının altını çizdi. Törene annesiyle katılarak, kalplerimizdeki yerini de sağlamlaştırdı!

Televizyon dalındaki ödüllere geri dönersek, “A Very English Scandal” dizisi, 3 daldaki adaylığını Ben Whishaw ile ödüle dönüştürebilirdi.

Kazananlar, kazanmayanlar tartışılmaya devam etsin gecenin kazananı Fiji oldu! Sponsorluğunu üstlendiği Altın Küre kırmızı halısında dört hostesi ile davetlilerin susuzluğunu yatıştırmak üzere hazır bulundu. Bu 4 hostesten birinin her fotoğraf çekiminde, kamera ile doğrudan ve boğucu bir göz teması kurarak; Judy Greer, İdris Elba, Eric Lange ve Jim Carrey gibi yıldızların omuzlarında poz vermesi Fiji’nin imajını destekledi mi yok mu etti emin değiliz, ama en çok görünürlüğü aldığı ve en çok konuşulduğu günlerde olduğumuza eminiz.

Author: Maya Bakkaloğlu

RELATED POSTS