Gökyüzüne Övgü: Speedmaster Grey Side of The Moon “Meteorite”

NewsMay 14, 2016
Gökyüzüne Övgü: Speedmaster Grey Side of The Moon “Meteorite”

Tasarımı, gerekli özellikleri, fonksiyonları ve güç testlerine dayanıklılığıyla Nasa tarafından uçuş programlarına uyan resmi tasarım olarak seçilen Omega Speedmaster Moonwatch, bugün bileğinizde uzaydan gerçek bir parçayı taşımanızı mümkün kılıyor… Uzay yolculuğuna atıfta bulunan Moonwatch, meteor yağmurlarından geçerek kırmızı gezegen Sedna’ya doğru ilerlerken, gökyüzündeki elementleri de bir araya getiriyor.

Tutkulu bir tavrın temsilcisi, olağanüstü tasarımı ve yenilikçi tarzıyla hayranlık uyandıran Omega’nın, 44.25mm Speedmaster Grey Side of the Moon “Meteorite” modeli, Speedmaster koleksiyonuna çeşitli yenilikler sunuyor. Bu inovasyonda ilk kez bir takometre ölçeği Omega Ceragold (seramik saat parçalarının 18K altın ile harmanlanan özel dekorasyonu) kullanılarak üretildi. Bunu yaparken her iki malzemenin birlikte şık ve büyüleyici bir etki yaratması hedeflendi.

Bu modelde 18K Sedna altın çerçevenin altında silikon nitran halka kullanıldı. Omega Ceragold takometre ölçeği üzerine eklendi. 18K Sedna altın saatin yumuşak, kırmızımsı tonu, saatin indekslerinde, akrep, yelkovan ve saniye kolunda kullanıldı.

Şüphesiz bu saatin dikkatleri üzerine çekecek en önemli özelliği göz alıcı güzellikteki meteorit kadranı olacak! Yapılan tahminlere göre Dünya’ya her yıl 2000 ile 5000 arasında,1 kilogramdan fazla göktaşı düşüyor. Bu göktaşlarının %75’i okyanus ve çöllerde kaybolurken bazıları keşfedilerek nadir güzellikleri ortaya konuluyor. Omega Speedmaster Grey Side of the Moon Meteorite’de her bir saat kadranı bu uzay taşlarından bir parça içeriyor.

Omega’nın “meteorit kadranı” için tarih öncesi çağlarda Namibya’ya düşen Gibeon göktaşından parçalar kullanılmış. Nama halkı daha önceleri bu taşı alet ve silah yapımında kullanıyordu. Yakın geçmişte bu sert göktaşının cazibesi ve klasik Widmanstätten deseni tasarımcılar tarafından fark edildi. İsmini onu keşfeden Avusturyalı bilim adamından alan Widmanstätten deseni, asitle etkileşiminden sonra üzerinde kurdeleye benzer şekillerin oluştuğu göktaşına atfedilmişti. Her bir saatte farklı olan bu desen kadran üzerinde çok net bir biçimde görülebiliyor. Bu özelliğiyle de kusursuz şıklıkta bir deneyim arayanların gözdesi olacağa benziyor.

İkonikleşmiş Speedmaster Grey Side of the Moon hayranları için, hali hazırdaki büyülü tasarımının ve pek çok özelliğinin aynı kaldığını söyleyebiliriz. Gri seramik kasayı üretmek için aynı devrimci teknikler ve yine katlanır tokalı gri deri kayış kullanılmış. Saate aynı şekilde Omega Co-Axial 9300 kalibre hayat veriyor. Speedmaster modellerinin uzayla olan bağlantısı, bu modelin yine koleksiyonun geçmişine hatırı sayılır bir katkıda bulunduğunun göstergesi. Evrenin gerçek sırrından bir parça taşıyan Speedmaster Grey Side of the Moon “Meteorite” mekanik ve işlevsel fizibilitesiyle saat dünyasının sınırlarını zorlayarak, öncülük ruhunu onurlandırıyor.

Author: Tutku Çetinkaya

RELATED POSTS