From Pixel to Stitch: Meet Capable, a Brand Working Against Facial Recognition 

FashionAugust 12, 2023
From Pixel to Stitch: Meet Capable, a Brand Working Against Facial Recognition 

Dünya, Metaverse’den yapay zekaya ve yeni gerçekliklere kadar yeni, çığır açıcı teknolojilerle uğraşırken, bu sözde göz alıcı teknolojiye eleştirel bir gözle bakanlar var. Capable Clothing’in iki kurucu ortağı olan Rachele Didero ve Frederica Busani.  Boston ve Milano arasında yer alan Capable Clothing, önemli bir konuyu ele alıyor: yeni teknolojiyle ne kadar ilerleme aşırıya kaçar? 

Capable, yüz tanıma sistemini yanıltan kıyafetler üretiyor ve bu, iyi bir amaç uğruna. Didero ve Busani estetik bir açıklama yapmak istiyor: Sokaklardan mağazalara, telefonlarımıza kadar her yerde olan yüz tanımaya herkesin ‘evet’ veya ‘hayır’ deme seçeneğine sahip olması gerektiği. Pikselleri dikişe dönüştüren Capable’ın triko parçaları, kendine özgü kıyafetler giymenin ne anlama geldiğini değiştiriyor. Bu baskılar eğlenceli, renkli ve ilginç – Capable’ın estetik, moda ve teknoloji arasındaki aşılmaz gibi görünen uçurumu kapatacak bir hamlesi. 

Capable, onun metodolojisi ve günlük yaşamınızda gerçekten bir seçeneğe sahip olmanın ne anlama geldiğini öğrenmek için Frederica ile konuştuk. 

Capable’ı başlatırken motivasyonlarınız, ilhamlarınız ve fikirleriniz nelerdi?

Frederica Busani: Capable’ın iki kurucu ortağı olan Rachele ve ben, teknoloji meraklılarıyız. Tasarım, teknoloji ve filiz şirketler dünyasıyla temas halindeyiz. Tüm bu deneyimlerle, teknolojinin ne kadar harika şeyler sağlayabileceğinin farkına varıyorsunuz. Son derece bariz bir referans olarak: Üretici yapay zeka ve şu anda onunla birlikte gelen her şey. Ancak, bunun kontrolsüz ilerleyemeyeceğinin de farkına varmalıyız. Geçmişte, teknolojinin genellikle kontrolsüz ve etrafındaki herhangi bir etik düşünceden çok daha hızlı gittiğini gördük. Bu insanlara, özgürlüklerine ve dünyada yaşama biçimlerine zarar verebilir. 

Yüz tanıma ile olan şey de tam olarak bu. Önce Rachele ve sonra da ben —onun düşüncelerinden biraz etkilenerek— en azından bir seçenek yaratabilme olanağına sahip olmamız gerektiğini fark ettik. Yüz tanıma, elbette farklı düzeylerde, farklı dünya bölgelerinde her gün başımıza gelen bir şey. Ancak çoğu ülkede, biz bilmeden bile kullanılıyor. Ve bilmemekle kalmıyor, bilsek bile katılıp katılmama seçeneğimiz bulunmuyor: Bu kameralar, hem kamuya açık mekanlarda hem de kamuya açık özel alanlarda konumlandırılıyor. 

Bu seçim fikri, Capable fikrini ateşleyen şeydi. Her gün kullanmak zorunda olduğumuz şeyleri, giysilerimizi, kullanarak insanların seçim yapmalarına olanak sağlamak. Evet, verilerimi vermek istiyorum. Hayır, verilerimi vermek istemiyorum. Çıkardığımız koleksiyon, Manifesto, ve gelecekteki tüm projelerimiz, bu temel amaç etrafında yapılacak: Bu teknolojilerin sahip olduğu sınırlamalar hakkında tartışmalar başlatmak, bir gün bu teknolojiyi endişelenmeden veya teknolojiyi tamamen durdurmadan kullanabilmemiz için farkındalık yaratmak. Önemli olan onu akıllıca kullanmak. 

Bu baskıları yapmaya, bu teknolojiyi incelemeye ve buna nasıl karşı koyacağınızı anlamaya nasıl başlıyorsunuz? Bir yüz tanıma yazılımının mekaniğini anlayabilmek ve ardından onu yanıltan bir baskı üretmek oldukça zor görünüyor. 

Frederica Busani: Daha araştırmanın en başındayız. Düşman dijital işaretlerden başlıyoruz. Öyle ki, bu yamalar ve görüntüler dijital olarak bir insanın yüzüyle aynı karede yer aldığında ve yüz tanıma sisteminden geçirildiğinde, o kişi artık insani bir varlık olarak tanınmaktan çıkıyor. Zaten var olan bu görüntülerden başlıyoruz. Giysilerimizi mümkün olan en verimli şekilde güncelleyebilmemiz için bu görüntüleri daha hızlı üretmenin bir yolunu bulmak için hem Milano Politeknik Üniversitesi, hem de Rachele’in de bulunduğu, Boston’daki MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) tarafından desteklenen bazı mühendislerle çalışıyoruz. 

Bu görüntülerden başlayarak yaptığımız -ve patentini aldığımız- şey, onları işlevsel bir kumaş haline dönüştürme süreci; yapay zekayı yanıltma yeteneğini koruyan, ancak üç boyutlu, karşıt bir kumaş. Her pikselin giyside bir dikiş haline geldiğini hayal etmeniz gerekiyor. Şimdilik bunlar, örgü makineleriyle örülmüş giysiler; bir pikselin bir ilmeğe dönüştüğü, el ile yapılamayan bir şey. Sonra, giysiyi tasarlayan başka bir seviye daha var. Her desen her modelle uyumlu olmaz, tıpkı giysinin şekli gibi. Bu nedenle, ikinci adım, desenin yüze göre nereye yerleştirileceğini anlamaktır. Gelecekte, tüm bu projelerle, bu süreci çok daha kolay ve hızlı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Tasarlamayı ve geliştirmeyi yönlendiren modelleri de geliştirerek, farklı ortamlarda birçok test gerçekleştirildi. Daha fazla ışık, daha az ışık… Birçok test yaptık. Süreç az çok böyle işliyor.

Moda estetik temelliyken, giysileri ‘moda’ olarak kabul ettiğimiz şekilde tutma ve geleneksel moda standartlarını takip etme arasında nasıl denge sağlıyorsunuz? Ya da bu giysileri üretirken o standartı takip etmek istiyor musunuz? Birisi Capable tarafından tasarlanmış bir parçayı giyen birini gördüğünde, akıllarına gelen ilk şey genellikle “A! Bu yüz tanımaya meydan okuyor.” olmaz. Muhtemelen desen ve modelin ilginç ve cesur göründüğünü düşünüyorlar. Estetiği, sosyal amaçları ve teknolojiyi nasıl aynı potada dengelemeyi başarıyorsunuz?

Frederica Busani: %100 dengelemek çok zor. Şu an için, Manifesto koleksiyonu böylesine renkli çünkü kullandığımız yamalar son derece canlı ve renkli seçimler içeriyor. Ayrıca kamera tarafından tanınmamak ile sokaklarda yürürken çok dikkat çekmek arasındaki bu karşıtlığı göstermek istedik. Bunun, hedeflerimizi ifade etmenin iyi bir yolu olduğunu düşündük. Üstelik giysilerimizi farklı bir şekilde tanınmak için giyiyorsunuz ve sanırım onlarla bir bankayı soymak oldukça zor olurdu çünkü çok parlaklar. 

Bizim için tasarım yapmak da çok önemli çünkü mümkün olan en geniş kitleye ulaşabilmemiz gerekiyor. Herkes çok fazla renk veya desenli kıyafetler giymekten hoşlanmıyor. Araştırmamızın bir kısmı daha az renge ve biraz daha az karışık desenlere odaklanıyor. Sonuçta biz tasarımcıyız, markamızla bir tasarım şirketiyiz. Bu yüzden her zaman özel bir şey yapmaya çalışıyoruz. Trendleri belirlemek istediğimizi söylemek istemiyorum, fakat her markanın kendi özgün tarzına sahip olmak istediğini düşünüyorum. Bizimki şimdilik bu. Elbette, gelecekte, tasarımlarımızı çoğu insanın zevkine göre biraz ayarlamamız gerekiyor – amacımız sadece niş kalmak değil.

Yapay zeka ve gelişmeler çok ama çok hızlı ilerliyor. Yetişmenin zor olduğunu düşünüyor musunuz? Yüz tanıma, giysileri aşıyor derecede iyi hale geliyor mu? Tüm bunlarla uğraşıp bu teknolojinin farklı bir yönünü göstermeye çalışırken, buna milyarlarca dolar yatırım yapan bir teknoloji dünyasıyla nasıl denge sağlıyorsunuz?

Frederica Busani: Yaptığımız şeyin bir yıl içinde, hatta daha az bir sürede, modası geçmiş olabileceğinin kesinlikle farkındayız. Yapay zeka kendini güncelliyor, yeni sistemler ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, geleceğe dair hazırlıklı olma konusunda gerçekten önde gelen kurumlardan biri olan MIT ile işbirliği yapmak istedik; çünkü onlar bu konularda uzmanlar ve bize geleceğe yönelik bir yol bulmamız konusunda gerçekten yardımcı olabilirler. Şu anda yaptığımız araştırmaların çoğunu açıklayamam. Ancak temeli, giysilerin güncel kalmasını sağlamak.

Capable kendini “kültürel ve teknolojik avangard” olarak tanımlıyor. Bu ifadenin sizin ve Capable’ın misyonu için ne anlama geldiğini bana anlatabilir misiniz?

Frederica Busani: Şu an için olmak istediğimiz ve iletişim kurmak istediğimiz insanlar, sadece seslerini duyurmak isteyenlerden başka bir şey olmayan bu avangart anlayışını yansıtıyor. 

Manifesto koleksiyonuna Manifesto adını verdik çünkü dünyada olmak istediğimiz şekli yansıtıyor ve diyoruz ki, ‘Her şey çok güzel, peki ya bu teknolojilerin ne kadar yanıltıcı ve ayrımcı olduğu konusunda neler düşünüyorsunuz?’ Bunu düşünen oldu mu? Bunu yapmak cesaret ister. Bu teknolojilerin de yararlı olduğunu kimse inkar edemez; çifte düşünmeye, sorgulamaya baskı yapmak cesaret gerektirir. Bunu dünyaya taşıyan cesur insanlar olmak istiyoruz. Bu anlamda, avangart, ilk adımları atan, öncü olanlar olarak, buna karşı çalışan kişilerle ilgilidir. Umarım bu avangart, kitlelere ulaşır ve bir şeyleri değiştirir. Bu bizim fikrimiz ve onu nasıl yorumladığımız. 

Capable’ı bir avangarddan kitlelere ulaştırmak istediğinizi belirttiniz. Capable’ın geleceğini önümüzdeki birkaç ay ve yılda nasıl görüyorsunuz? Eserlerde neler var? 

Frederica Busani: Kısa ve orta vadede, fikir daha çeşitli ürünler sunmak üzerine yoğunlaşıyor. Farklı türde, belki daha sıcak iklimlere uygun ve biraz daha ekonomik kumaşlar… Ayrıca farklı hedef noktalardan da yararlanmaya çalışıyoruz. Uzun vadede, Capable’ı sadece bir marka olarak değil, aynı zamanda karşıt koleksiyonlar yapmak isteyen markalara bu teknolojiyi lisanslayabilen bir şirket olarak hayal ediyoruz. 

Artık herkes sürdürülebilir koleksiyonlar yapıyor. Yoksa yersiz kalırsın, değil mi? 2023’te sürdürülebilir giysilere sahip olmanız gerekiyor. Vizyonumuz, rakip koleksiyonların sürdürülebilirlik için itici bir güç olmasını sağlamak. 2025 veya 2030’da, kendinizi bu kameralardan korumak için bir seçenek sunmanız gerektiğinde, karşıt bir koleksiyona sahip markaların olması önemlidir. Teknolojimizi kesinlikle ortaya koymak istiyoruz. Ancak şu an için, onu geliştirip memnun olduğumuz bir noktaya gelene kadar özel tutmalıyız. Ardından fikir, bunu lisanslamak ve çeşitli markalara sunmak olacak.

Author: Ethan Dinçer

RELATED POSTS