From IRL to URL #promnotcancelled

NewsMay 31, 2020
From IRL to URL #promnotcancelled

“Son sınıf öğrencileri heyecanla bekledikleri balolarına hazırlanırken, dünya büyük bir salgının ortasına sürüklenir. Geleceğin karşılarına ne çıkartacağını bilmeyen bir grup genç, hayata karşı yeni kararlar almak zorunda kalırlar.” Bir gençlik rüyasının yerini apokaliptik bir dünyaya bıraktığı bu senaryo, ne kadar bir bilim kurgu dizisini andırsa da, şu anda dünyada mezun olmayı bekleyen milyonlarca genç için gerçeğin ta kendisi. Eğer siz de ünlü Grease müzikalindeki gibi dansın, müziğin ve eğlencenin asla durmadığı masalımsı bir lise vedasının hayalini kurup, hiç gidemeyeceğiniz gerçeğiyle baş başa kaldığınızda, kendinizi “Stephen King’in Carrie filmindeki kanlı mezuniyet balosuna giderdim daha iyi!” derken buluyorsanız, sizlere iyi bir haberimiz var: #promnotcancelled!

Mezuniyet balosunu, Hollywood filmlerindeki romantik jestlerin ardı arkasının kesilmediği, yakışıklı çocuğun popüler kızı ailesinin evinden limuzinle aldığı (Netflix dizisiyse durum farklı tabii) ve gençliklerinin en doruk noktasını yaşadıkları bir gece olarak düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Çoğu kişi tarafından kabul edilmek istenmese de, “prom”, her lise ögrencisinin hayatında belli bir yere koyduğu, geçmişin gelecekle uzaktan tanıştığı bir vedadır aslında. Jenerasyonlar boyunca yeni umutların yeni başlangıçlara kapı olduğu; eğlence, müzik ve bir nebze olsa da dramanın “dur” konseptini unuttuğu bir gecedir (ve belki de sabah, ne kadar eğlendiğinize göre değişir).

Dünya genelindeki güncel pandemi şartları, yıllardır devam eden bu lise geleneğinin fiziksel gerçekliğine gölge düşürecek gibi görünse de, tüm dünyaya YouTube ve Tiktok gibi online platformlardan sesini duyurmayı başaran 2020 sınıfı, tarihe balosuz geçecek gibi durmuyor ve yeni bir konsept olan “virtual prom” kültürüne imza atıyor.

Birçok ünlü oyuncu, şarkıcı ve politikacının da dikkatini çeken bu sanal konsept, oyuncu-komedyen John Krasinski’nin kendi YoTube kanalı “Some Good News” üzerinden Chance the Rapper, the Jonas Brothers ve Billie Eilish gibi isimleri ağırlamasıyla dur durak bilmeyen yeni bir fenomen haline gelmiş durumda. Teen Vogue dergisinin de, neşe ve normallik getirmek adına, bir baloyla devam ettirdiği bu dijital kutlama ilginizi çektiyse eğer, takvimlerinizde 6 Haziran’ı boşaltmak en doğru hareket olacaktır. Lady Gaga, BTS, Zendaya ve Obamalar’ın ve birçok ismin de katılımıyla YouTube üzerinden, 2020 sınıfı için festival tadında yayınlanacak “Virtual Graduation Ceremony”, uzun süre konuşulacak bir sanal podyumu akıllarımıza kazıyacak gibi duruyor.

“Virtual prom” konseptinin sizi tatmin etmediğini ve edemeyeceğini düşünüyorsanız, Ariana Grande ve Justin Bieber’ın “prom” temalı yeni müzik videosu “Stuck With You”ya göz atmadan kararınızı netleştirmeyin deriz. Hayranlarına ayrıca Twitter üzerinden de seslenen Bieber, mezuniyet balosuna gidemeyen herkesi, kendisine balo kıyafetleriyle tweet atmaya davet etti. Mezuniyet balosunun beraber atılan adımlar ve geleceği sevdiklerinizle kucaklamak olduğunu net bir dille sahiplenen video, sizi kesinlikle “virtual prom” kültürüne karşı yeni bir bakış açısıyla bırakacak.

Author: Doruk Güneş

RELATED POSTS