FENDI’s Moment

FashionSeptember 22, 2022
FENDI’s Moment

Geçtiğimiz günlerde New York Moda haftasında ikonik Baguette çantasının 25.yılını kutlayan FENDI, adından söz ettirmeye devam ediyor. Milano Moda Haftası’nda yeni koleksiyonu podyuma taşıyan Kim Jones, Karl Lagerfeld’in mirasını yaşatırken markaya yeni bir soluk getiriyor. 

Kim Jones’un FENDI için hazırladığı 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonu geçtiğimiz gün Milano Moda Haftası’nda gösterildi. Jones bu koleksiyon için geçmişin izlerini kendi güncel vizyonuyla harmanlamasını şu şekilde açıklıyor; ‘’Karl’ın geçmişte ortaya koyduğu çalışmaları incelemekten zevk alıyorum. Bu çalışmaları görsel ve teknik olarak nasıl geliştirebiliriz konusunda sürekli düşünüyorum.’’ Karl Lagerfeld’in FENDI’ye mirası olan desen ve formları kendi filtresinden geçirirken markayı da modernize ediyor.

Markanın arşivlerinden çıkardığı çiçek desenlerine ve FENDI logosuna tekrardan hayat veren tasarımcı, koleksiyonu 2000’lerin minimalist ve pop etkili eklektizmi etrafında şekillendiriyor. Naturel renk tonları güçlü pembeler, yeşiller ve ayçiçeği tonlarıyla eşleşirken; kaşmir, kürk, shearling ve deri ürünler usta el işçiliği ile öne çıkıyor.

FENDI’nin klasikleşen ‘F’ logosu, yenilenen enerjisi ile ilk kez illüstrasyon formunda podyumdaki ayakkabıları süslüyor. Ayakkabılarda farklı dokuları bir araya getiren Kim Jones, FENDI’nin ‘hem pratik hem de lüks’ olmasını esas almış: ‘‘FENDI’de benim için en ilginç olan taraflardan biri; feminenliğin yanı sıra fonksiyonellik konusunda her zaman keşfetmeye hazır olmamız. Çünkü FENDI kadını çok yoğun bir hayatı olan meşgul biri’’ diyor, ‘‘Yumuşak dokular ve güçlü parçaları bir araya getirdiğinizde bu hem fonksiyonellik hem de enteresan bir bakış açısı katıyor.’’ diye ekliyor. ‘F’ logosunun evrimi, mücevherler ve aksesuarlarda da kendini gösteriyor. ‘‘Her zaman yumuşak ve çarpıcı tasarımlar üzerinde çalışıyoruz. Logo adeta her taşı yerine oturtan bir tür mimari öne görevi görüyor.’’ diye açıklıyor tasarımcı Delfina Delettrez. 

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS