Fendi ile Neo-Dandy Bir Evren

FashionJanuary 17, 2022
Fendi ile Neo-Dandy Bir Evren

Silvia Venturini Fendi, Milano moda haftasında Sonbahar/Kış 2022 Menswear koleksiyonunu tanıttı. New Roaring Twenties olarak adlandırdığı koleksiyon ile keskin bitişlere şahit olurken aynı zamanda akışkan volumlerde kayboluyoruz.

Kutlama arzusunun geri dönüşü olarak yorumlanabilecek koleksiyon aslında unutulmuş bir hissin geri dönüşü. Pandemi ile benliğimize işlenen rahatlık hissinin aksine, giyinme eylemini kutlamayı hedef alan bu koleksiyon, Fendi markasının klasikleşen elementler ile modern dokunuşun fütüristik birleşimini temsil ediyor. Klasik erkek silüetlerinin temelini değiştirmeden modern ve feminen dokunuşlar ile sunulan koleksiyona siyah, krem, bordo, ahududu, mocha, boz kahverengi ve beyaz renkler ağırlık veriyor. El işçiliğinin üstünlüğü sayesinde neo dandy ile formal tarzın nasıl birleştiğini görüyoruz.

Blazer ceketlerin pelerinleri andırdığı parçalara şahit olurken, geniş pantolonlar ise vücuda hareket özgürlüğü sağlıyor. Anahtar deliğine benzeyen dekolte detaylı örme parçalar, omuzları ortaya çıkaran kısa ceketler ve eteğe dönüşen geniş pantolonlar ile dandy havasını hissetmemek imkansız. Yer yer tek renk ile bütünlük oluşurken aynı zamanda yumuşak ve doğal tonların pürüzsüz geçişi ile farklı deneyimler sunan koleksiyon, dokuları ve cesur grafik desenleri öne çıkartıyor. Deri, yün ve ipek gibi tekstil dokuları, bu senenin trendine uygun bir şekil alarak, bol silüetler haline dönüşüyor. Klasikleşmiş semboller, 3D inci ve elmas dijital baskılar, çiçek desenli broşlar, inci O’Lock choker ve kristal FF monogramlı kolye uçları ile birleşerek süsleniyor.

Kıyafetler ile aynı kumaştan oluşan Baguette çantaların eşlik ettiği koleksiyonda aksesuarlar da bir o kadar güçlü. Aksesuarlar arasında, iki tonlu ve kanat uçlu Chelsea botlar, kalsik loafer ayakkabılar ve uzatılmış FF monogram logolu yeni spor ayakkabılar yer alıyor. Peekaboo çantayı, FF monogram logo paneli ve yeniden yapılandırılmış geniş hali ile daha mimari bir forma dönüşmüş olarak görüyoruz. Fendi, Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonu ile her anlamda geleceğe doğru ilerliyor. Kripto para birimi alanına geçerek dünyanın en iyi dijital varlık yönetimi şirketlerinden biri olan Ledger ile ortaklaşa çalışan marka, bu yeni döneme egemen olmak istiyor. Bu nedenle Fendi, teknolojik aksesuarlardan oluşan bir açılış koleksiyonu tasarladı.

Fendi bu koleksiyon ile; zorunlu geleneklerinden yeni kurtulmuş bir erkeğin büyüleyici fakat farazi formunu güzellik algısını koruyarak sunuyor. Eski ve yeniyi bir araya getiren bu koleksiyon aslında;  günümüzde geçmişe ait trendleri tekrar canlandırma takıntısının bir temsilidir. Eski olan her şey yeniden yenidir.

Author: Zeynep Kerpişçi

RELATED POSTS