FENDI ile Bloomsbury’den Borghese’ye

FashionApril 28, 2022
FENDI ile Bloomsbury’den Borghese’ye

İngiltere’den İtalya’ya uzanan görsel bir yolculuk ile modaevi FENDI, zengin tarihini son koleksiyonunda ilham aldığı Bloomsbury akımı ve grubun İtalya gezisi ile harmanladığı bir kitapla taçlandırıyor.  

The FENDI Set: From Bloomsbury to Borghese adlı kitap, FENDI’nin kreatif direktörü Kim Jones’un Bloomsbury grubundan aldığı ilham ile hayata geçiyor. Çocukluğunda İngiltere’nin Lewes bölgesinde yaşayan Jones, çevrede yaşamış ve faaliyet göstermiş olan gruptan ve aynı adlı Bloomsbury akımından oldukça etkilenmiş. 20. Yüzyılın başlarında ortaya çıkan Bloomsbury, bir grup yazar, ressam ve entelektüeli kapsıyor. Sanatları ve idealleri çerçevesinde birleşen Virginia Woolf, Duncan Grant, Vanessa Bell, Clive Bell ve Roger Fry gibi isimlerden oluşan bu topluluk, Kim Jones aracılığıyla FENDI kimliği içerisinde kendilerine yer buluyor. 

Jones’un İlkbahar/Yaz koleksiyonu da oldukça Bloomsbury etkisi taşıyordu. Özellikle gruptaki kadınların güçlü vizyonları ile Virginia Woolf- Vita Sackville West aşkına odaklanmış olan koleksiyon, grubun İtalya’ya olan seyahatlerinden de oldukça beslenmişti. Bu İtalya seyahatini FENDI’nin İtalyan DNA’sı ile de eşleyen Jones, İngiltere ve Roma arasında gerçekleşen bu serüveni kitaplaştırdı. Viktoryen bir fotoğraf albümünü andıran kitap, Virginia Woolf’un Orlando adlı kitabından da oldukça esinleniyor. FENDI kadının zamansız ve cinsiyetler ötesi duruşunu Orlando’da geçen zaman yolculuğu temasına bağlayarak, aynı zamanda kitabın hayaletvari atmosferini de yansıtmaya çalıştıklarını anlatıyor.

Metinlerini Kim Jones’un yazdığı ve Nickolai von Bismarck tarafından fotoğraflanan kitap, Woolf ve Sackville West’ın aşk mektuplarından örnekler de içeriyor. Üç ayrı bölümde incelebilecek olan kitap, Tilda Swinton tarafından yazılmış bir önsöz ile başlıyor, Gwendolin Christie ise Virginia’yı FENDI couture içinde hayal etmemize olanak tanıyor. İkinci kısım Jones’un FENDI couture koleksiyonunu içerirken; Demi Moore, Kate ve Lila Moss, Naomi Campbell, Bella Hadid, Cara Delevingne gibi isimleri görüyoruz. Son kısımda ise Bloomsbury grubunun Roma’da geçirdiği zamana ışınlanıyor ve Villa Medici içerisinde Jones’un FENDI için tasarladığı ilk ready-to-wear koleksiyonu inceliyoruz. Böylece İngiltere’den İtalya’ya uzanan ilham ve sanat dolu serüvenimiz tamamlanmış oluyor. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS