Fendi Baguette Bag: 25th Anniversary

FashionSeptember 11, 2022
Fendi Baguette Bag: 25th Anniversary

Fendi, ikonik Baget çantasının 25. yıldönümünü New York Fashion Week kapsamında bir defile düzenleyerek kutladı. 90’ların sonu ve 2000’lerin başında, Sex and the City’de Carrie Bradshaw sayesinde pop kültür tarihine damgasını vuran It-bag, tekrar ışıltısını yakaladı…

Bir perdeyi indirerek açılan defile, 2000’li yılların başında popüler hale gelen arşivlenmiş parçadaki yenilikleri, çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor. Defile için Marc Jacobs, Tiffany & Co, Porter gibi isimlerden destek alan Kim Jones, bu desteği defile boyunca tasarımlarıyla kredilendiriyor. Lila Grace Moss’un defileyi gümüş Baget çantasıyla açmasından Bella Hadid’in, küçük Baget çantasıyla eşleştirilmiş Tiffany mavisi tulumuyla podyumda yürümesine kadar her detay büyük bir harmoninin meyvesi… Bu defilede arkadaşı Marc Jacobs’ı sunum yapması için davet eden Kim Jones, küçük kolyelerden sırt çantalarına kadar Jacobs ile, ikonik Baget çantayı farklı bakış açıları ve tarzlarıyla vurguluyor.

Bu iş birliğinde Marc Jacobs, başka bir zamandan kalma büyük boyutların, günümüzün mütevazi kökenlerle tezat oluşturduğunu söylüyor ve böylece koleksiyonundaki kostüm kavramlarını saf dışı bırakıyor. Tasarımcı, yapay elmasların, gümüşün ve flor sarısının parıltısının, neredeyse gerçek bir ‘yerel renk’ örneği haline geldiği tasarımlarda, şehrin sokaklarındaki cam cephelerden ve işçi güvenlik yeleklerinden ilham aldığını paylaşıyor. Diğer yandan “Tiffany’deki Fendi’ kavramı ile bu iki büyük yapının birlikteliği de büyük buluşmayı taçlandırıyor. Burada Tifanny, Baget’i alıyor ve onu en değerli biçimleriyle yeniden tasavvur ediyor. Fendi giyim paletine karşı konulmaz bir şekilde nüfuz eden Tiffany mavisi, kendini tasarımların en çarpıcı noktalarında sergiliyor. Tiffany zanaatkarları tarafından dört ay boyunca elle hazırlanmış Baget çanta, sırasıyla İtalya ve New York Eyaleti’nin ulusal çiçeği olan zambaklar ve güllerle işleniyor ve eşi benzeri olmayan bir görünüme erişiyor. Porter markası ile daha maskülen bir kıvrım kazanan modeller, hassas Japon işçiliği ile dayanıklı ama hala güzel ve lüks duran bir tasarıma bürünüyor.

Geçen yıl hayatımıza reboot olarak  giren And Just Like That ile Carrie Bradshaw’ı tekrar bolca baget çanta ile görmüştük. Bu nostaljinin tetiklediği koleksiyon için Kim Jones, “Yıldönümü için geleneksel bir koleksiyon yapmak istemedim. Daha ziyade bir zamanlar Baget’in en meşhur olduğu anları kutlamak istedim.” sözlerini ekliyor. 90’lar sonu ve 2000’ler başı olarak ele aldığımız dönemleri eğlence ve özgürlük duygusuyla ilişkilendiren tasarımcı, bu tanımları Baget çanta modeliyle özdeşleştirdiğini ve birbirlerini tamamladıklarını belirtiyor.

Kullanıcının ruh haline uyacak şekilde tasarlanan çantalar, dört adet değiştirilebilir tokaya sahip. Kapsül çantaların içine Carrie’nin Sex and the City’deki tarihi repliği yazıyor olacak: “Bu bir çanta değil, bir Baget.” Dizide, bir hırsız tarafından soyulduğu bölümde, Carrie’nin ona “çantasını” vermesini isteyen hırsıza “bunun bir çanta değil, bir baget” olduğunu söylemesiyle ikonikleşen satıları, kapsül çantaların içinde görmek böylece mümkün olacak. Tasarımına Sarah Jessica Parker’ın da katkı sunduğu baget modeller mor, bebek pembesi, soft mavi gibi renklerden oluşuyor.

öknnj

Author: Pelin Kalkan

RELATED POSTS