F1 İlhamlı Chanel Koleksiyonu

FashionMay 10, 2022
F1 İlhamlı Chanel Koleksiyonu

Monte Carlo’da tanıtılan CHANEL Cruise 2022/23, şehirdeki kıyı zarafetinin hikayesini anlatıyor. Virginie Viard tarafından tasarlanan koleksiyon; cazibeli ve şık Fransız Rivierası’na övgü, yaza merhaba.

Semboller, yıldız işaretleri ve sayılar uzun zamandır Chanel ile ilişkilendirildi ve marka sahibi Coco Chanel de inanılmaz derecede batıl inançlıydı. Formula 1’den esinlenen Cruise defilesinin 5 Mayıs 2022’de düzenlenmesi tesadüf değil. Nitekim 5/5/2022’de 5 sayısının art arda gelmesinin sebebi Coco Chanel’in burcunun aslan olması, yani zodyaktaki beşinci burç. 

Kristen Stewart, Tilda Swinton, Vanessa Paradis ve Sofia Coppola’yı Monaco’nun kozmopolit plaj yaşam tarzından ve Chanel’in Güney Fransa şeridinden uzanan tarihinden ilham alan koleksiyonda kumlu podyumda ön sıradaki şezlonglarda oturan yıldızlar arasındaydı. Chanel’in pandemiden bu yana Fransa dışındaki ilk defilesinde modeller, pastel ve altın lame kumaştan dikilen yarış pilotu tulumları ve 5 numarayla süslenmiş kasklar giydi. Podyumdaki stil; beyzbol şapkaları, parmaksız eldivenler ve siyah-beyaz kareli kazaklarla yanaklarda dilin pit stop cazibesiydi. Ayrıca kumar makinelerine benzeyen küçük el çantaları ve oyun kağıdı desteleriyle kumarhane kültürüne de göndermeler yapıldı. Pandemi döneminde dijital takipçi sayısını artıran Chanel için asıl önemli olan şezlonglardaki birkaç yüz kişi değil, görüntülerin Instagram ve TikTok üzerinden ulaşacağı kişiler. Chanel’in de açıkladığı gibi Monte Carlo’daki misafirler elbette ayrıcalıklı ama artık tek düşünülenler değiller. 

Chanel’in kreatif direktörü Virginie Viard’ın defileyi Monaco’nun “bir duygu meselesi” olarak belirtmesinin nedeni konukların sahilde eski Chanel tasarımcısı tarafından kiralanan villa La Vigie’yi görebilmeleri. Karl Lagerfeld, Chanel’in favorileri Prensesler Caroline ve Monaco’lu Stephanie’nin yanı sıra şu anda Chanel’in yüzü olan Caroline’in kızı Charlotte Casiraghi’yi burada ağırlandı. Mayıs ayında tanıtılan ancak Kasım ayına kadar satışta olmayacak Cruise koleksiyonu, aslında kış güneşi için sıcak hava gardırobuna ihtiyaç duyulan parçalardan oluşuyor. 

Podyumların dijitalleştiği ve video sunumlarıyla hayat bulduğu iki yıllık aradan sonra, Cruise koleksiyonunuyla Chanel tüm ihtişamıyla geri döndü. Sezona Monte Carlo’da başlayan defile parçaların eşsizliğiyle ve yatan birçok mesajla konuşuluyor. F1’den esintiler görsek de pek tabii koleksiyonda yarış arabalarını anımsatmayan şık parçalar da mevcut. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS