Yarım asırlık serüveninde modaya çağ atlatan, normali anormalleştirip anormali normalleştirerek yeni bir norm yaratan ve kumaşında asla sıradanlık olmayan asi çocuk Jean Paul Gaultier emekliliğe ayrılırken, daima zamanın ötesindeki anlarıyla zamanda bir yolculuğa çıkıyoruz.

Kraliçe Çıplak

‘Free the Nipples’ın 2012 yılında hashtag’leşmesinden tam 20 yıl önce, Jean Paul Gaultier amFAR yararına düzenlediği şovunda AIDS araştırmaları için 700.000 dolar toplamanın yanında Madonna’nın podyumda üstsüz bir şekilde arzıendam etmesinin mimarı olarak dikkatleri de üzerine topladı. Podyumdaki ilham perisine denizci çizgileriyle eşlik eden Gaultier, çizgi dışı olduğunun altını çizdi.

Ve Tanrı Erkeği Yarattı

Pose’un Billy Porter’ının gender fluid stiliyle kırmızı halıda poz vermesinden çok önce Gaultier, ‘Une garde-robe pour deux’ (A Wardrobe for Two) koleksiyonundaki özellikle bir parçanın kalıbıyla 1984’te toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili kalıpları yıktı. Erkeklerin gardırobuna eteği soktuğu bu koleksiyonu, Et Dieu Créa l’Homme (And God Created Man) takip ederken David Beckham’ın Victoria ile sarong paylaştığı günlerin de temeli atıldı.

İçi Dışı Bir

Katie Holmes’un Khaite kaşmir sutyeniyle viral olabilmesi, henüz viral kelimesinin var olmadığı 1982 yılında Vivienne Westwood’un Sonbahar/Kış koleksiyonuyla mümkün kılındı. Westwood’dan ilham alan Jean Paul Gaultier iç çamaşırının dış hatlardan uçup gitmesinin mucidi olmasa da, Madonna’nın Blonde Ambition turnesi için tasarladığı korse ile bu akıma ilk transatlantik seyahatini yaptırdı. Madonna ile ikonikleşen bu konik korseyle ilk tanışan şarkıcı ise Les Rita Mitsouko grubunun solisti Catherine Ringer’dı. Ringer, ‘Marcia Baila’ şarkısının videosunda JPG’nin ‘Le dadaïsme’ koleksiyonundaki korse elbisesiyle Madonna kadar ses getiremese de ilk olmasından mütevellit dillere dolandı.  

Azınlık Raporu

Kurumsal şirketlerin lügatıne girmesine daha yıllar varken ‘çeşitlilik’ ve ‘kapsayıcılık’ kavramları Jean Paul Gaultier podyumlarında vücut buldu. Güzel, normal, feminen ve maskülen kelimeleri için yeni anlamlar türeten Gaultier, azınlığı çoğalttı ve bir bilim kurgu kahramanıymışçasına bugünün moda dünyasını klonlardan ibaret olmaktan kurtardı.

Geçici Dövme

Dövme efektli kıyafetleri podyuma ilk taşıyan Gaultier’nin bir dönem stajyeri olan Martin Margiela olsa da, dövme trendini kalıcılaştırıp Vetements dönemine kadar taşıyan kişi 1994 yılındaki ‘Les Tatouages’ isimli İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla

Geçici Dövme

Dövme efektli kıyafetleri podyuma ilk taşıyan Gaultier’nin bir dönem stajyeri olan Martin Margiela olsa da, dövme trendini kalıcılaştırıp Vetements dönemine kadar taşıyan kişi 1994 yılındaki ‘Les Tatouages’ isimli İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla Jean Paul Gaultier oldu.

Bu Bir Pipo Değildir

İllüzyon sanatını kıyafetlerine katan ve ‘trompe l’oeil’ ile harikalar yaratan Gaultier, 2015’te Beth Ditto iş birliğiyle bir tişört tasarladı ve böylece Jacquemus, Jeremy Scott, Stefan Cooke gibi isimlere üç boyutlu bir ilham kapısı açtı.