Elon Musk’tan Alternatif Twitter Önerisi 

NewsMarch 31, 2022
Elon Musk’tan Alternatif Twitter Önerisi 

Twitter’da oldukça aktif olan ve bir tweet’iyle piyasayı yerle bir eden Elon Musk, platformu ifade özgürlüğünü tam olarak yerine getirmediği gerekçesiyle eleştiriyor. Çözümü ise basit: yeni bir sosyal medya platformu kurmak. Peki, bir Twitter’a daha ihtiyacımız var mı?

Kitleleri harekete geçirmeye yönelik propagandanın varlığı her zaman bir şekilde olmaya devam edecek ve bunu merkezi bir yapılanmaya sahip bir sosyal medya platformunun engellemesi mümkün değil. Ancak ne kadar çok ifade özgürlüğü, o kadar çok yanlış bilginin engellenmesi ve düzeltilmesi anlamına geliyor. Uygulamanın algoritmasından ve hesapların askıya alınmasından rahatsız olan Musk’ın önünde iki yol var: ya Twitter hisselerini satın alacak ya da kendi sosyal medya platformunu kuracak. Daha önce Twitter’a alternatif olacak birçok girişimde bulunulmuş ancak çoğu, ismini bile duyuramadan piyasadan silinmişti. Twitter’ın bu başarısının nedeni şüphesiz kurduğu network’ler, birçok tanınan figürün platformunu kullanması. Teknolojinin bu denli geliştiği günümüz dünyasında Twitter’ın yazılımını hafife almasak da kopyalamak çok da zor olmamalı. Asıl soruysa şu olmalı: Bir uygulama nasıl herkesin favorisi haline getirilir? 

Yüzyılın en etkileyici ikonlarından birine gelen bilim insanı Elon Musk, kuşkusuz bunun altından başarıyla kalkabilecek nadir insanlardan. Tesla ile elektrikli otomobilleri hayatımızda yaygınlaştıran, SpaceX ile uzayda yaşama fikrini bizlere aşılayan, Neuralink projesiyle sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz beyne çip yerleştirme fikriyle uğraşan Musk’ın görevleri saymakla bitmiyor. Bir başka zor projeye gözünü diken alternatif bir sosyal medya platformu için varını yoğunu ortaya koyması gerekiyor. Diğerlerinden farkıysa Musk bunu servetine servet katmak için yapmıyor -öyle umuyoruz-, her seferinde dikkat çektiği “insanlığa katkıda bulunmak” fikri için kolları sıyırıyor. Ve bir konuda hemfikiriz ki refaha ulaşmak için kilit anahtarlardan biri de “ifade özgürlüğü”. 

Daha önce tweet’leri yüzünden hesabı askıya alınan Musk’ın kişisel bir garezi var mı bilemeyiz ancak girişimcinin projeleri her zaman heyecanlandırıyor. Bakalım Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’den bir açıklama gelecek mi? 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS