Dior ile Kutnu Dokunuşu

FashionJune 30, 2022
Dior ile Kutnu Dokunuşu

Osmanlı saraylarının aranılan kumaşlarından, Dior SS’23 defilesine uzanan bir yolculuk ile Kutnu’nun macerası artık dünya çapında görünürlük kazandı.

Fransız modaevi Dior’un son defilesi, İngiliz bahçelerinden esinlenen çiçekli podyumu ve sanat ile zanaatı birleştiren koleksiyonu ile geçtiğimiz günlerde sunuldu. Defilenin bir başka çarpıcı detayı ise koleksiyonda kullanılan tarihi Kutnu kumaşı oldu. İncelikle dokunan Kutnu kumaşının hikayesi, 16.yüzyıl Gaziantep’ine kadar uzanıyor. Selçuklu ve Osmanlı saraylarında giyilen ve kaftanlarda oldukça sık rastladığımız bu kumaş, ipekli kutnu bezinin dokunması sonucu elde ediliyor. Büyük bir ustalık ve zanaatkarlık örneği olan bu kumaş altın sarı rengi ve kendinden çizgili formu ile ipek ve pamuk ipliğinden örülüp saten ile dokunarak zarif formunu elde ediyor. 

Anadolu’da doğarak yolculuğunu Dior ile buluşturan Kutnu’yu, SS’23 koleksiyonunda geçmişindeki saray asaletine kontrast yaratarak spor giyim halinde görüyoruz. Fermuar eklenerek ve güncel formunda daha activewear’a kayan bir çizgide gördüğümüz bu kumaş uzun tarihini de göz önüne alınca günümüz yorumlaması ile oldukça gurur verici. Dior tarafından çekilen mini bir belgesel ile kumaşın üretim yolculuğuna, tarihine ve koleksiyona dahil olma hikayesine bir bakış atıyoruz.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS