Diesel’den özgürlük tadında bir kısa film: Francesca

NewsJune 22, 2020
Diesel’den özgürlük tadında bir kısa film: Francesca

Diesel, ‘Francesca’ adlı yeni kısa filmiyle, hayatına ve hayallerine geçiş yapan trans bir kadının öyküsünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Markanın ‘For Successful Living’ ruhunu benimseyerek hayat bulan mini başyapıtı, merkezine bireysel özgürlüğün verdiği otantik yaşanmışlığı ve mutluluğu koyarak, “pride month” kapsamında trans hayatların görünürlüğü adına yeşerecek tek mesajın özgürlük olduğunun altını çiziyor!

Ödüllü yönetmen François Rousselet tarafından yönetilen ve trans model/aktivist Harlow Monroe’un vücudunda hayat bulan sahnelerle, doğuştan erkek cinsiyetine atanan trans bir kadının kendi gerçekliğinin ve kimliğinin hikayesini kesit kesit deneyimleme imkanı buluyoruz. İlk sahneden son sahneye kadar korkusuz bir kadın olan Francesca, attığı her adımından çıkardığı dersle bizlere de ışık oluyor: Kim olursan ol, neyin hayalini kurarsan kur, hayallerinin önündeki engeller, sadece aklına çektiğin engeller kadar gerçektir!

Kısa filmin son saniyelerinin Francesca’nın ruhuna giydirdiği inancın bireysel yolculuğu, kalıplaşmış tüm tabu ve önyargıların zincire vurduğu özgürlüğün, hayallerimizden bir emin adım kadar uzakta olduğunun yüz güldüren bir kanıtı değil mi sizce de?

Francesca’nın hayallerinin ve gerçekliğinin vücudunu adeta tam oturan bir denim pantolon gibi sardığı kısa filmin ve koleksiyonun tüm geliri, Diesel tarafından trans hayatlar uğruna çalışan uluslararası cinsel kimlik ve eşitlik projelerine bağışlanacak.

Ünlü İtalyan markası burada da durmuyor ve Francesca’yı kutlamak için herkesi haziran ayının sonlarına doğru, tüm dünyada bir sansasyon haline gelen Club Quarantine’in şehirleri birbirine eğlencenin ritmiyle bağlayan 24 saatlik Zoom dijital partisine davet ediyor!

Şimdi sizleri Diesel ile Francesca’nın otantik gerçekliğiyle yalnız bırakıyoruz…

Author: Doruk Güneş

RELATED POSTS