Dear Vivienne, You Will Be Missed

NewsDecember 30, 2022
Dear Vivienne, You Will Be Missed

2022’nin bitmesine günler kala, moda dünyası Dame Vivienne Westwood’un hayatını kaybetmesiyle yeri doldurulamaz bir kayıp verdi. 

Vivienne Westwood tasarımları ve özgün tarzıyla olduğu kadar karakteri ve aktivist tarafıyla da benimsenmiş bir ikon. 70’lerden bu yana, punk ve new wave akımlarında öncülük yapmakla kalmayıp, aynı zamanda iklim değişikliği ve tüketim çılgınlığı gibi konuları da podyumuna taşımaktan çekinmedi. Kariyerine ilk başladığı zamanlarda Sex Pistols gibi, dönemin önemli punk grupları için kıyafet ve aksesuar tasarlayarak ün kazanan Westwood, kısa zamanda punk hareketinde önemli bir figür haline geldi. Sonrasında kendi adını taşıyan markasını kurarak, geleneksel olmayan, cesur tasarımları ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığıyla moda dünyasındaki yerini belirlemiş oldu.

Westwood’un moda üzerindeki etkisi azımsanamayacak türden. Tasarımlarını kendini ifade etme ve sistemi eleştirmek için bir araç olarak kullanan ikon, arkasından gelecek tasarımcılara da her zaman ilham oldu. Artık imzası haline gelen korseleri ve ekose baskıları taklit edilmeye ve kopyalanmaya devam ediyor.

Punk Kraliçesi’nin hayatını kaybettiği 29 Aralık’ta, markasının Instagram hesabından sevenleri ve takipçilerine duyuruldu. Vivienne Westwood düzene baş kaldıran duruşu, kendi dokunuşunu çok uzaktan belli eden tasarımları ve çılgın benliğiyle moda dünyasında çok özlenecek. 

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS