Dans ve Moda İç İçe: Nuit Romaine 

FashionMay 2, 2022
Dans ve Moda İç İçe: Nuit Romaine 

İtalya’daki Fransız Büyükelçiliği ve Teatro dell’Opera di Roma’nın iş birliğiyle hazırlanan kısa filmde her ne kadar Dior’un imzasını görsek de bu sefer modaya değil dansa odaklanıyoruz. Dünya Dans Günü kapsamında çekilen Nuit Romaine, mistik ve romantik bir yolculuğu çağrıştırıyor. 

Dans ve moda, bedenleri şekillendiren ve bize kendi bedenimize nasıl sahip çıkacağımızı gösteren iki sanat. Bu iki sanatın iç içe geçmesi kısa filme davetiye çıkarsa da asıl sırrı Dior’un kimliğinde yatıyor. Markanın kurucusu Christian Dior ve şimdiki kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri için dans çok şey ifade ediyor. Orta Çağ Avrupa’sında bir yolculuğa çıkmışcasına büyüleyen Nuit Romaine’in güzelliği hem İtalyanları hem de Fransızları bir araya getirmesi. Angelin Preljocaj’ın yönettiği film, İtalya’daki Fransız Büyükelçiliği’nin genel merkezi olan Palazzo Farnese’nin kalbinde ve Roma’nın en güzel saraylarından birinde yer alıyor. Baş dansçı Friedemann Vogel eşliğinde papalar, dükler, soylu kadınlar ve şehirde yaşayan diğer karakterlerin yer aldığı filmde yüzyıllar boyunca efsanevi bir yer olan sarayı izleme şansı buluyoruz. Dior atölyelerinin ve Maria Grazia Chiuri’nin rehberliğinde Teatro dell’Opera di Roma’nın virtüöz becerilerinin birleşimi, kostümlerin tasarımında temel bir rol oynuyor. Kreatif direktörün diğer maharet örnekleri arasında dantel işlemeler, sayısız boncuklar ve renk geçişleri sayılabilir. Giyimi, geçmişi, bugünü ve geleceği birbirine bağlayarak Fransa ile İtalya arasındaki kültürü başka bir versiyonla ortaya koyuyor. Palazzo Farnese’ye karanlık ve gizem getiren gece tanrıçası Nox’un hikayesini takip eden Nuit Romain; Maria Grazia Chiuri’nin büyüleyici kostümleri, aşk ve tutku hikayelerini yorumlayan dansçılarla ve klasik müzikle birleştiğinde ortaya hem bir sanat eseri hem de bir defile çıkıyor. 

40 dakikalık büyüleyici film, Dünya Dans Günü’nün elegant bir şekilde nasıl anılabileceğinin kanıtı. Dior mirasının Fransız ve İtalyan kültürüyle birleşimi olan ve bir başka sanat dalına saygı duruşu niteliğindeki Nuit Romaine, kuşkusuz son zamanların en iyilerinden. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS