Create Now. Create Next.

FashionDecember 13, 2022
Create Now. Create Next.

‘Create Now. Create Next’ ile 20’den fazla sanatçıyı kampanya filminde buluşturan Converse, sıradana meydan okumaya ve yaratıcıların sesi olmaya devam ediyor. 

Converse, aralarında Vince Staples, Honey Dijon, Tom Yeti ve Lil Cherry gibi isimlerin bulunduğu, dünyanın farklı yerlerinden 20’den fazla sanatçının yer aldığı yeni kampanyası ile karşımızda. Kurulduğu günden beri sıradana uzak, hayallerine yakın olan isimler tarafından benimsenen Converse, kültürler ve tarzlar arasında köprü olmaya devam ediyor. 

‘Create Now. Create Next’ için bir araya gelen isimlerin kendi sanatlarını konuşturduğu 6 saniyelik 20 video, bir uzun kampanya videosunda birleşiyor. Kampanya videosunun müzik yapımcılığını ise çeşitli projelerde Converse ile ortaklığını sürdürmeye devam eden Tyler, The Creator üstleniyor. Tyler, kampanya filminin uzun versiyonlarında kullanılmak üzere kendi müzik arşivinden yararlanarak özel enstrümantal düzenlemeler hazırladı. 

Kampanya filminde yer alan isimleri tanıyalım; Honey Dijon, Berlin merkezli bir DJ, prodüktör ve elektronik müzik sanatçısı. Kariyerine defilelerde çaldığı underground ritimlerle başlayan Honey Dijon, aynı zamanda LGBTQIA+ topluluğu arasında önemli bir figür olarak yerini koruyor. 

Aidan Cullen, Los Angeles’da yaşayan bir sanatçı, fotoğrafçı ve film yapımcısı. Daha önceden A$AP Rocky, Dominic Fike gibi isimlerle çalışan sanatçı ilk büyük kampanyasını liseden mezun olduğu hafta çekmiş. ‘‘Bir şeyler yapmaktan, ortaya çıkarmaktan, onlardan bir şeyler öğrenmekten ve sonra daha fazla şey yapmaktan korkmayın.”

Güney Kore’de doğan Lil Cherry, deneysel tarzı ve K-Pop ve Hip Hop arasında kurduğu köprülerle bilinen bir müzisyen. Küçüklüğünden bu yana farklı şehirlerde yaşamış olan Cherry, farklı kültürlerden birikimleriyle donattığı müziği ile kendini ayrıştırmayı başarıyor. 

Milton Martinez Arjantinli bir kaykaycı. Şuan Oceanside, Kaliforniya’da yaşayan yeni baba Martinez, küçüklüğünden beri kaykay kültürüyle iç içe büyümüş. Ailesi Arjantin’de bir kaykay dükkanı olan dünyaca ünlü kaykaycı, 2019 yılında Yılın Kaykaycısı ünvanına layık görüldü. 

Kampanyada yer alan bir başka isim de Shai Gilgeous-Alexander. Kariyerinde henüz taze olan NBA oyuncusu, sahaların dışında tarzıyla da öne çıkıyor. Moda ile bağları bununla sınırlı kalmayan Shai, Paris Moda Haftası kapsamında gerçekleşen bir defilede de podyumda boy gösterdi.

Ganalı fotoğrafçı Prince Gyasi yaptığı işleri “Renklerle Bir Terapi” olarak tanımlıyor ve renklerin insanların ruh halinde büyük bir etkisi olduğunu savunuyor. Aynı zamanda sinestezisi olan Gyasi, hali hazırda kelimeleri, sesleri ve duyguları renklerle ilişkilendiriyor. Dünyayı farklı algılayan gözü ve kendi gerçekliğini fotoğraflarını editleme sürecinde insanlara yansıtmaya çalışıyor. 

Engy Saint-Ange kendini ‘seri-çizer’ olarak tanımlıyor. Converse All Star olan Karayipli sanatçı, Paris’te yaşadığı bu günlerde kalemini ve çizim defterini asla yanından ayırmıyor. Kendisi yaratıcılığı bir tür gözlemleme çeşiti olarak tanımlıyor ve bunu gerçek ve hayal dünyasını harmanlamanın bir yolu olarak kullanıyor: “Çevremizdeki dünya aracılığıyla hayal gücünüzü geliştirmek, bariz olanın ötesindeki bu dünyayı gözlemlemek, hayatınıza kendinizden bir parça katmak, her günlük eyleminize özünüzden bir dokunuş katmak…”

Kuzey Carolina da müzisyenliğe ve söz yazarlığına devam eden Indigo De Souza, ergenliğinden beri hayat tecrübelerinden ilham alarak kalplere işleyen şarkı sözleri yazıyor. 2018’de çıkardığı ilk stüdyo albümü ‘I Love My Mom’ ile bir kitle yakaladıktan sonra ikinci albümü ‘Any Shape You Take’ ile farklı müzik tarzlarına dokunuşu ile takdir topladı.

90’larda Chicago’daki Hip Hop kültürünün şekillenmesinde büyük payı olan Reggieknow; günümüzde de popüler kültürün sahne arkasında varlığını sürdürmeye devam ediyor. 20 yılı aşkın süredir sektörde olan Reggieknow, Virgil Abloh da dahil olmak üzere, sektörde sevilen ve takip edilen birçok sanatçı, marka ve tasarımcının vizyonuna yön vererek, ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Günümüzde illüstratörlüğün yanı sıra aksiyon figürü stylistliği ve anime yönetmenliği de yapan Reggieknow, Converse ile ‘Create Now. Create Next.’ kampanyasının bir başka ismi. 

Hong Kong’da doğan müzisyen ve girişimci Tom Yeti, 10 senedir Asya’da müziğin çehresini değiştirmeye devam ediyor. Şangay’da yaşayan sanatçı YETI OUT’un kurucusu ve kendi plak şirketi var. Girişimleri ile Doğu ve Batı arasındaki köprülerin sağlamlaşmasında büyük payı olan Tom Yeti’nin Asya müzik sektöründe etkisi oldukça büyük. 

Güney Afrikalı oyuncu, dansçı ve koreograf Thabang Ramphisa aynı zamanda Converse All Star! Dans grubu ‘Urban Pantsulas’ın kurucu yöneticisi olmadan önce futbol oyunculuğu yaptığı dönemde dansa olan yatkınlığını keşfederek, bu sektörde ilerlemek için adımlar atmış.

Brezilyalı sanatçı, dansçı ve şarkıcı; parti ve plak şirketi Heavy Baile’in başadamı MC Tchelinho, dans ile sevgi yaymak istiyor: ”Sanatımı başkalarına aktarabildiğim ve dünyadaki birçok insanı etkileyebildiğim için minnettarım. Ben sadece bir çocuğum. Evimden – sadece eyaletimi değil, ülkemi terk ettiğimde tüm bu referansları yanımda getiriyorum – Hepsini hikayeme katıyorum…”

Nyota Parker benzersiz, asi ve eklektik tarzı için ilhamını caz, hiphop ve soul müziklerinden aldığını söylüyor. Güney Afrikalı rapçi ve söz yazarı toplumun sınırlarını zorladığı ve duygusal konuları ele aldığı sözleriyle dinleyenlerin kalbini fethetmiş. Müziğiyle jenerasyonlar arası oyunlar oynarken, sesini ve sanatını başkalaştıran dokunuşlarda bulunan Nyota da ‘Create Now. Create Next’in bir parçası.

Baltimorelu hardcore punk grubu Turnstile 10 yılı aşan bir süredir punk kültüründe belirleyici bir rol oynamış. Müziği kendilerini ifade etmek için bir araç olarak kullanan ve punk müziğin sınırlarını kendi soundlarıyla farklılaştıran müzik grubunun yaratıcı tavsiyesi ise; “En yakın olduklarınla birlikte ol ve ne olursa olsun bir dene. Ve her zaman insanlara karşı nazik olun.”

Converse All Star Navinder Nangla İngiltere’de yaşayan bir sanatçı. Moda ve sanata oldukça tutkulu olan Nangla sokak duvarlarına sanatını işlemediği zamanlarda sneaker tasarlayıp, ünlülere styling yapıyor. “Benim için ‘Create Next’, herkes bunu yapabilir demek. Ağırlıklı olarak beyaz olan bir sektöre renkli insanları dahil etmek. Gelecek nesle bunu yapabileceğimizi göstermek.’’

Los Angeles’da doğup New York’a yerleşen Sage Elsesser bir sanatçı, kaykaycı, müzik yapımcısı ve model. Daha önce Earl Sweatshirt gibi isimlerle müzik yapan Sage, günümüzde Navy Blue ismiyle müzik dünyasında varlığını sürdürüyor ve Freedom Sounds plak şirketinin de kurucusu. 

Usha Jey Parisli bir koreograf ve sanatçı. Bharatnatyam dans hareketlerini hiphop müzikleri ve hareketleriyle buluşturmasıyla ünlenen sanatçı M.I.A’in de koreograflığını yapmış. Kültürel danslarla ve modern müziklerin dengesini yakalayarak kendine özgü tarzıyla öne çıkan Usha’nın yaratıcılara tavsiyesi: ‘‘Daima sürücü olun. Yolcuların direksiyona geçmesine izin vermeyin. Size doğru gelen şeyi yaratın.”

Farklı kültürlerden yaratıcı toplulukları destekleyen Converse, All Star kampanyasıyla yeni yeteneklere mentorluk gibi fırsatlar sunuyor ve ‘Create Now. Create Next’ ile kendin olmayı vurgularken, olağana baş kaldırmaya çağırıyor.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS