Couture Rüzgarından Akılda Kalanlar

FashionJanuary 26, 2020
Couture Rüzgarından Akılda Kalanlar

El işçiliği, pul, payet, tüy ve boncuk… John Paul Gaultier’in son koleksiyonundan Dior’un feminist sanat enstalasyonuna uzanan bir şölen! Couture haftası; modanın en üst düzey işçiliğinin bir kutlaması olsa da, dünyanın ruh halini yakalayabilen viral görüntüler için de eşsiz bir alan sunuyor. Ya da 2020’nin ilk günlerinde moda dünyasının bir kucaklaması, siz hangi açıdan bakıyorsanız moda da size o kadar yakınlaşıyor.

Jean Paul Gaultier‘in vedası, moda dünyasında bomba etkisi yarattı! 20 yılı aşkın bir süredir ortaya koyduğu tüm couture başyapıtlarına gönderme yapan bu özel koleksiyon aralarında; Coco Rocha, Dita von Teese, Anne Cleveland ve Violet Chachki’nin olduğu cast’ıyla tek kelimeyle eşsizdi!

Birçok tasarımcı, modanın büyük atık sorununu ortadan kaldırmak için koleksiyonlarındaki eski materyalleri yeniden kullanmaya başlamış olsa da, couture dünyasının kutsal toprakları bu felsefeden muaf tutulmuştu. Maison Margiela, bu geleneğe bir son veren koleksiyonu ile gözenekli plastik estetiğini ve tüm o kullanılmış kumaşları moda dünyasının mabedi olan couture haftasına taşıyor!

“Ya kadınlar dünyayı yönetseydi?”

Maria Grazia Chiuri’nin hazır giyim koleksiyonuyla fitilini ateşlediği feminizm hareketi çığ gibi büyüyor. Amerika’nın en büyük ikinci dalga feministlerinden sanatçı Judy Chicago ile güçlerini birleştiren Chiuri, Yunan tanrıçalarından esinlenen parçalarını sanatçının tasarladığı afişlerle bir manifestoya dönüştürüyor.

Valentiono‘nun yeni koleksiyonu yeni bir Pierpaolo Piccioli ile tanıştırıyor moda dünyasını! Evet, konumuz couture ise devasa tüyler, gösterişli kumaşlar ve abartılı fiyonklardan her zaman söz edilir ama Pierpaolo, bu sefer Audrey Hepburn’ün My Fair Lady’sine Marilyn Monroe’nun Gentlemen Prefer Blondes’daki pembe elbisesinden referanslar içeren güncel görünümlerle karşımızda!

Konu couture olduğunda moda dünyasının hiç olmadığı kadar geleneklerine bağlı olduğunu itiraf etmeliyiz! Bunlardan en köklü olanı defileyi gelinlikle noktalamak. Givenchy defilesinde de gelenek bozulmuyor ve Kaia Gerber, klasik dokunuş ile podyumdaki son adımları atıyor.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS