Coperni’den Cinderella Etkisi

FashionApril 13, 2022
Coperni’den Cinderella Etkisi

Harika bir çantada iki şey olmalıdır: cam ve şeytan boynuzları. Doja Cat ve Kylie Jenner’i etkisi altına alan Coperni’nin cam çantası, sanat ve moda arasındaki ince çizgide yürüyor. 

Doja Cat’in Grammy kırmızı halısındaki pozlarıyla büyük bir fenomene dönüşen çanta aynı törende şarkıcı Tinashe tarafından kırmızı versiyonuyla boy gösterdi. Ardından dünyanın en çok takip edilen kadını Kylie Jenner’ın Instagram postunda cam çantaya yer vermesiyle çantanın erişimi doruk noktasına ulaştı. Çünkü Kylie Jenner’ın paylaştığı her şey fenomen olma yolunda ilerliyor. 

https://www.instagram.com/p/CcCmSFINQyF/

Çantanın tasarımcılarından Peter Dupont’a göre sanat, işlevi olmayan bir şey. “ Sanatın içinde yaşayamazsın, onu yiyemezsin; sadece oradadır ve estetik bir amacı vardır. Tasarımlarımızın her zaman bir işlevi vardır ve bu, Heven ile yaptıklarımızın ardındaki felsefelerden biridir. Bu çanta işlevseldir: telefonunuzu, cüzdanınızı içine koyabilirsiniz.” Sadece telefon ve cüzdan koymayı tercih edenler çoğunlukta mı bilemiyoruz ama çantanın birkaç hafta içerisinde 2700 dolara satışa çıkması bekleniyor. Ayrıca cam eşya markası Heven’e göre “cam” ve “kırık” kelimesi arasındaki makul ilişkiye rağmen Heven tasarımcıları ürünlerinin son derece işlevsel olduğundan eminler. Gerektiğinde telefon, cüzdan hatta gece kadınlar için bir silah işlevi görebileceğini belirtiyorlar. 

Cam çantalar aslında eşi benzeri görülmemiş bir tasarım değil çünkü Coperni x Heven çantalar, Venedik’in hemen dışındaki ünlü cam üreten ada Murano’nun eski cam çantalarına atıfta bulunuyor. Markanın ikonik Swipe Bag’i gibi aynı segmentte yer alabilir mi yoksa bu bir furya mı ilerleyen günlerde göreceğiz. Oldukça göz alıcı ama kırılgan bir parça, neredeyse var olabileceği gerçeğine meydan okuyor. Sürrealist mode yönünde ilerleyen çantanın teknik olarak bir veya iki küçük nesneyi taşıyabilse de bir aksesuar işlevi gördüğü çok açık. Diğer bir ifadeyle çanta, elde taşınan bir sanat eseri. 

Euphoria’da Maddie’nin “Bitch you better be joking” repliği popüler kültürde yer alsa da bundan nasibini alanlardan biri de Coperni Swipe Bag. Bakalım yeni çantanın popüler olmasında Kylie Jenner ve Doja Cat’in paylaşımları yeterli olacak mı?

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS