Come On Barbie, Let’s Go Party!

FashionJuly 26, 2022
<strong>Come On Barbie, Let’s Go Party!</strong>

Barbie filminin konuşulmaya başlanmasıyla trende geçen pembe kıyafetler, topuklu ayakkabılar, uzun tırnaklar ve sarı saçlar plastik bir bebek olma çabasından çok daha fazlası. Hatta kimine göre Barbiecore, pembe devrim ve modern feminizm demek. 

Margot Robbie ve Ryan Gosling’li Barbie filminin görselleri internete düştüğünden beri hepimiz bizi nostaljik hissettiren patenli fotoğraflara tekrar tekrar bakar olduk. Ardından Valentino ve Balenciaga başta olmak üzere birçok markanın defilelerde pembe koleksiyonunu tanıttığını ve kırmızı halılarda ünlü isimlerin pembeyi daha çok tercih etmeleriyle Barbiecore trendi geri döndü. 

Barbie, çocukken oynadığımız eski Barbie değil. Artık sadece bir manken değil, sarı saçlı, beyaz tenli veya dayatılmaya çalışılan “mükemmel” fizikte de değil. Barbie artık çok çeşitli. O artık Siyahi  bir doktor, engelli bir oyuncu, eşcinsel bir veteriner, kilolu bir emlakçı. Ve bu kadınlar biziz çünkü biz her şey olabiliriz. Pembe giyenin veya sarışın olanın aptal olduğu stereotipinin rafa kalktığı Barbiecore bir feminist bildirgesi. 

Kadınların bedenleri üzerindeki hakları için yeni bir savaş döneminde olduğumuz bu günlerde, şimdi aşırı kadınlık bir baskı aracı yerine bir güçlendirme aracı olmaya hazırlanıyor. Tıpkı Legally Blonde filminde izlediğimiz Elle Woods karakteri gibi. Sadece kadınları değil, erkekleri de pembe renklerde daha çok görmeye başladık. Tıpkı Met Gala’daki Sebastian Stan ve Grammy’deki Lil Nas X gibi.

Barbiecore, Barbie filminin Temmuz 2023’te gösterime girmesiyle daha da büyüme potansiyeline sahip. Kadınların gücünü vurgulayan Lady Bird ile tanınan Gerwig’in yönetmen koltuğunda oturması ve yeni filminin transseksüel Barbie de dahil olmak üzere çeşitli bir oyuncu kadrosuna sahip olması beklendiği gerçeği akımın daha da popüler olacağına işaret ediyor. Her ne kadar çoğumuz akımın adını Margot Robbie’li filmle duysak da akım aslında 2017’de başladı. ABD Başkanlık Seçimlerinde Donald Trump’ın kadınlara yönelik söylemleri ve kasetlerinin ortaya çıkması sonucu ülkenin başkentindeki Washington’daki Kadınlar Yürüyüşü’ne 470.000’den fazla katılımcı katıldı. Uçları yukarı dönük pembe şapkalar böylece Barbiecore’un ateşini fitillemiş oldu. 

Pembe rengi hep popülerdi ama bu sefer başka bir anlam kazandı. Feminen olmak artık pembe gibi kırılgan ve narin değil, tam aksine hiç olmadığı kadar güçlü. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS