Chanel’s Independent Thinker Tribe 

FashionOctober 18, 2022
Chanel’s Independent Thinker Tribe 

Kurulduğu günden beri imza attığı her iş devrim niteliğinde olan Chanel’in yeni kolektif platformu Cometes Collective markaya yeni bir soluk getiriyor. Kusursuz bir tarzda makyajın gücünü bilen Gabrielle Chanel’in girişimci ruhunun takipçisi olan Cometes Collective, uzmanlıklarını paylaşarak bakış açılarını genişletecek yeni yükselen değerler ile çalışan bir platform gibi. 

Çıkardığı her parça ile arzu nesnesi olmayı başaran House of Chanel dinamik ve çoklu bakış açısına sahip yeni girişimi ile heyecan verici bir yola girdi. Bugün hala en çok tercih edilen ürünlerin bazılarının 100 yıllık bir geçmişi olan bir marka için radikal ve cesur bir adım. Sanatçılar, Cometes Collevtive ile her biri, ikonik renk ve ton paletini genişletip ve yeniden yorumlayarak , zenginleştirmek için kendi yolunda çalışıyor. Çeşitliliğin gücünden yararlanıp daha kolektif bir makyaj stüdyosuna evrilme yolunda emin adımlarla sektörde yeni bir dönem başlatıyor! 

Sanatçılar kendi yaratıcı dilleriyle, markanın sayısız deneyimine ve deneyime hitap eden çizgisiyle yeniden keşfetmek için birlikte çalışıyorlar. Cometes Collective’ e ilk katılan sanatçılar ; lüks moda evlerinin bünyesinde yıllardır renk ve soyutluk temasıyla tasarımlarını yürüten Ammy Drammeh, kendi üzerinde denediği eterik ve deneysel makyajlar ile adından söz ettiren Cécile Paravina, grafik ve keskin hatlı makyaj algısı ile Valentina Li, şu anda Byredo bünyesinde çalışan Lucia Pica ve Dior’da olan Peter Phillips’in ayak izlerini takip etmeye hazırlanıyorlar. Çalışacak sanatçılar seçilirken, uzmanlıkları, özgür ve özgün güzellik vizyonları nedeniyle uluslararası beğeni toplamış olmalarının yanı sıra House of Chanel ile olan eski bağları da büyük bir rol oynuyor. Bütün sanatçılar, özgün vizyonlarıyla, paylaşımlı bir platform üzerinden kendi sezon koleksiyonlarının tasarımcıları olacaklar. Birlikte, Chanel kadının kendini nasıl gördüklerini keşfetme geleneğine öncü yeni bir bölüm ekleyecekler.

Author: Zeynep Çalandağ

RELATED POSTS