CHANEL İlkbahar/ Yaz 2022 Haute Couture defilesi Virginie Viard’ın davetiyle, sanatçı Xavier Veilhan’ın yarattığı görsel evren çerçevesinde sunuldu. Grand Palais Ephemere’deki defile, CHANEL tarihinde ilk defa bir çağdaş sanatçının sahne kurgusu ile gerçekleşiyor.

İlkbahar/ Yaz Haute Couture 2022 süreci, CHANEL’in kreatif direktörü Virginie Viard’ın, Fransız sanatçı Xavier Veilhan, fotoğrafçı Ola Rindal ve prodüksiyon tasarımcısı Alexis Bertrand ile koleksiyonun ilk imajlarını oluşturması sonucu başlamış. Portes par le vent adlı Xavier Veilhan’ın yönettiği film ile başlayan defile, bizi zengin bir görsel evrene davet ediyor. 

Sanatçının heykel, geometrik çizimler ve büyük halkalardan oluşan yapısal tasarımı ile vurgulanan görsel dünya, CHANEL evrenine yakın olan iki farklı ismi de içeriyor. Filmin grafik kompozisyonlarda yer alan müzisyen Sebastian Teller ve modaevinin elçilerinden tanınmış binici Charlotte Casiraghi bize kısa filmde eşlik ediyor. 

Defileyi at üstünde açan Charlotte Casiraghi, siyah pullu tüvit ceketi ile güçlü bir giriş yaparken, Sebastian Teller, Xavier Veilhan tarafından tasarlanmış büyük boyutlu enstrümanları çalıyor. Alternatif olarak yaratılan bu CHANEL evreni, farklı görsel elementlerin birleşimi ile şaşkınlık yaratırken, defileye eşlik eden yumuşak ışık seçimi bizi rüyavari bir atmosfere sürüklüyor. Bu defile tasarımı ise koleksiyonun ışıltı ve tazelik içeren, uçuşan elbiseler, püskül, dantel ve tüvitlerden oluşan, CHANEL’in geleneksel işlemelerine yer veren tasarımlarını besler nitelikte. Dekoru eşleyen geometrik işlemeler, aynı zamanda Gabrielle Chanel’e gönderme yapan parçalar ile sunularak zaman ötesi bir bağ yaratıyor. CHANEL’in kadınsı dokunuşu ise beyaz çizgili pembe tüvit ceket ve boncuk detaylı işlemeler ile her zaman olduğu gibi vurgulanıyor.

“Defile’nin dekor fikri uzun zamandır Xavier Veilhan ile çalışma arzumdan geliyor. Konstruktivist bakış açısı bana Karl Lagerfeld’inkini anımsatıyor.” diyor Virginie Viard. “Aramızdaki bu ruhani benzerliği seviyorum. Şovumuzda 20 ve 30’ların avangardına gönderme yapmak dışında, Xavier aynı zamanda Charlotte Casiraghi ile de çalışmak istedi. Sanatsal evreni atlarla dolu ve Charlotte çok başarılı bir binici.” diye de ekliyor. Böylece CHANEL Haute Couture ile Xavier Veilhan’ın işleri bir araya gelirken, proje defileyi tamamen estetik duygularla besleyen bir an yaratıyor. Haute Couture’un özel dünyası ile kusursuzluğu arayışı, sunulan kısa film, defile tasarımı, müzikalite ve şaşırtıcı öğeler ile birleşerek CHANEL evrenine bir kapı aralıyor.