Picasso Eserleri NFT Dünyası’nda 

Arts & CultureJanuary 31, 2022
Picasso Eserleri NFT Dünyası’nda 

1973 yılında aramızdan ayrılan ünlü sanatçı Pablo Picasso’nun eserleri sanat camiasında yüksek ilgi görmeye devam ederken, sanatçının işleri NFT dünyasında da ses getirecek gibi gözüküyor. 

Picasso’nun varislerinden torunu Marina Picasso ve oğlu Florian, İspanyol sanatçının eserlerinden ilham alarak oluşturulan sınırlı üretim NFT’leri satacağını açıkladı. 1,010 adet olarak piyasaya sürülen NFT’ler, sanatçının daha önce görülmemiş bir seramik kâse eserini de içeriyor olacak. Aile eserlerin içeriğini tam olarak belirtmiş olmasa da geçtiğimiz hafta itibariyle NFT parçalar Nifty Gateway ve Origin Protocol gibi platformlardan satışa açık durumda. Ünlü müzayede Sotheby ise ilk defa göreceğimiz Picasso kasesinin fiziksel versiyonu için mart ayında bir açık arttırma düzenliyor olacak. 

Eserlerin satışta olacağı Origin Protocol platformunun kurucularından Matthew Liu, koleksiyondan şöyle bahsediyor: “Bu koleksiyon 20.yy sanatının içerdiği değerleri hem geleneksel hem de dijital platformlardan yansıtmayı amaçlıyor. ‘Picasso Man and the Beat’ adlı sergi geçmiş ve geleceği bir araya getiriyor ve geleneksel sanat formunun ve mirasının yükselişe geçen NFT ortamında temsilini sağlıyor”. 

Picasso ailesinin bazı fertleri ise sanatçının entelektüel varlığı ile alakalı konularda ortak bir sahiplik talep ediyor. Projeyle tam olarak aynı fikirde olmayan aile üyeleri, Pablo Picasso’nun  bu seride adının geçmesini istemiyor. Picasso’nun işlerini sürdüren kuruldan hukukçu Jean Jacques –Neuer ise bu işin Picasso’nun adı ile yaratacağı herhangi bir çağrışımın sanatçının artistik tekeline karşı bir ihlal olacağını belirtiyor. 

Buna karşılık NFT dünyası ile güzel sanatlar arasında bir köprü kurmayı hedefledikleri vurgulayan Florian Picasso, her şeyin değiştiğini ve bu değişen atmosfere ayak uydurmanın Picasso’nun mirasına uyduğunu belirtiyor. Bunun kendisine bir saygı gösterme biçimi olduğunu düşünürken, daima yaratıcılığı ön planda olan Picasso’nun çalışma süreciyle günümüzün evrim geçiren sanat dünyasını ortak noktada buluşturmayı hedefliyor. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS