Caroline Issa

FashionFebruary 1, 2016
Caroline Issa

Caroline Issa’nın özgeçmişi korkaklara göre değil. İş geliştirme, yaratıcı yönlendirme ve yayın işleri arasında koştururken, iş ve moda yaptıklarının tam merkezinde yer alıyor. Sözleri taze ve dürüst ve bize günübirlik yüzleştiği meselelere dair gerçek bir içgörü sağlıyor. Ve bunların hepsini sadece stilinde değil, aynı zamanda nezaketinde ve karakterinde de görünür olan bir feminenlik ve zarafetle yapmayı beceriyor. Bayan Issa direkt konuya giriyor.

Sizin hikayeniz her yerdeki genç kadınlar için bir ilham kaynağı çünkü şu anda bulunduğunuz yere gelmek için bir çok risk aldınız. Her şey başlamadan önceki hayatınızı, nasıl yetiştirildiğinizi anlatır mısınız? Nerede büyüdünüz? Ebeveynleriniz ne yapıyordu?

Montreal, Kanada’da iki girişimci ebeveynle muhteşem bir çocukluk geçirerek büyüdüm – eninde sonunda kendi işime sahip olmaya merak sarmamın nedeni bundan dolayı diye düşünüyorum – aslında bunu biliyorum. Üniversitedeyken bir yaz onların emlak şirketinde çalıştım, sıkı çalışmayı ve bir girişimci olmanın önünde yatan zorlukları gördüm; ailemin bizim için yaptıklarını her zaman minnet duydum.

Tank Dergisi’nin Baş Yöneticisi ve Moda Direktörü, becauselondon. com’un Genel Yayın Yönetmeni’siniz. Bu roller tam olarak ne anlama geliyor? Sorumluluklarınız neler?

Kreatif ajansımızdan Tank Form da dahil olmak üzere dergilerimizin iş gelişimi, finansı, pazarlaması ve kaynaklandırmasını denetlemek için ortağımla beraber çalışıyorum. Lüks moda markaları için bir çok içerik ve reklam kampanyası hazırlıyoruz. Sorumluluklarım günden güne değişiyor, hiç bir gün bir diğerine benzemiyor! Bir gün banka müdürüyle buluşup para akışı konuşabilip, öteki gün bir moda tasarımcısıyla röportaj yapıyor oluyorum. Çeşitliliği çok seviyorum, ama bir iş sahibi olarak her zaman yüksek tempoya alışık olmanız gerekiyor.

Sizin için tipik bir gün nasıl oluyor?

Tipik bir günüm yok, çünkü aynı anda iş gelişimi, strateji, finans ve muhasebe, insan kaynakları ve yaratıcı gelişim yapmak için iki dergi ve kreatif ajans arasında çalışıyorum!

Masoud Golsorkhi ve Tank’ın kurucularıyla ilk tanıştığınızda tamamen yeniden başlamak ve herşeyi sıfırdan öğrenmek durumunda kaldığınızı söylemiştiniz. Bize bu dönemden bahseder misiniz? Yıllar içinde rolünüz nasıl değişti? Tank nasıl değişti?

Tank’a dört yıllık, çok iyi ve saygıdeğer bir dergiyken katıldım ama iş gelişimi kısmını ileriye taşıyacak birine ihtiyaçları vardı. Daha önce bir moda dergisinde hiç çalışmamıştım, ve biz de aynı zamanda işimizin kreatif ajans kısmını nasıl daha iyi biçimlendireceğimizi ve proje yönetimi ve diğer kaynaklarla yapılandıracağımızı bulmaya çalışıyorduk ki daha büyük müşteriler bizi ciddiye alsın. L’Oreal ve Levi’s ile çalıştıktan sonra Swarovski ile 10 yıl süren büyük bir anlaşma kazandık ve diğer büyük markalar (ve bazı küçük markalar) bunu takip etti. Moda yayın işlerinin bir çok yönünü anlamak için çok sıkı çalıştım ve bir yandan işin kreatif ajans kısmı için pazarlama ve iş stratejisi geliştirmeye çalışıyordum. Merakımı ve acemiliğimi destekleyen bir ekibim olduğu için şanslıydım ama kendimi kanıtlamak için çok çalışmam gerekti!

Size göre işinizin en büyük zorluğu nedir?

Öncelik sırası! Ekibim sürekli yüzlerce harika fikir üretiyor, ama hangi yöne ve fikre öncelik verip zaman ayrılacağına karar vermek zor!

Bir girişimci olmak otomatik olarak günün her anında yaratıcı olmanız gerektiği anlamına geliyor.

İşinizde en çok hoşunuza giden nedir?

Yaratıcı insanlarla çalışarak değer katan bir şey geliştirmeyi çok seviyorum – bu bir ürün, bir dergi sayısı, bir kampanya veya bir iş stratejisi olabiliyor – bir ihtiyacı tatmin eden bir marka geliştirebilmekten zevk alıyorum.

İş ve yaratıcılık konusuna gelince işinizde her an yaratıcı olma ihtiyacı duyuyor musunuz? Ve bu ilhamı nerede buluyorsunuz?

Bir girişimci olmak otomatik olarak günün her anında yaratıcı olmanız gerektiği anlamına geliyor – zorluklara yaratıcı yollarla çabucak karşılık vermelisiniz, ve kendinizle ekibinizi yeni düşünme yolları geliştirmek için her zaman geliştirmelisiniz..

Stilinizde feminenlik ve zarafete var. Ailenizdeki kadınlar nasıldı?

Çok teşekkür ederim! Ailemin kadınlarının hepsi çok şıktı, annem, teyzelerim, anneannem zarifliğin somut örneğiydi! O her zaman aklımdadır.

Modada bir sonraki safhanın siparişle, hazır örneklerden, tam oturan özel dikim parçalar olacağından bahsediliyor. Bununla ilgili düşünceleriniz neler? Hiç giysilerinizi diktirdiniz mi?

Özel dikim modaya dair muhteşem bir deneyim. Bazen kendim için özel takım diktiriyorum, ama günümüzde hazır güzel koleksiyonlar yapan harika tasarımcılar olduğu için raftan almayı da çok seviyorum! Ama benim için, lüks sadece özel dikim demek değil, tamamen zamanla alakalı – bir ürün gerçekten hoşlandığım şeylere odaklanmam için bana nasıl zaman kazandırıyor? Bir ürün ben zamana ayak uydurmaya çalışarak etrafta koştururken hayatıma nasıl değer katabiliyor?

Günlük olarak stil ilhamını nerede arıyorsunuz? Stil ilhamınız kim?

Anlamlı hayatlar yaşayan takip ettiğim zarif ve şık bir çok kadın var – bazıları tanınmış, bazıları değil. Shauneen Lambe, çocuk hakları avukatı, Fatimah Bhutto, harika bir yazar ve romancı, Jenna Lyons, J Crew’nun Başkanı vs. – bahsedecek çok kişi var!

Bu yıl hazır giyim koleksiyonu için Nordstrom ile işbirliği yaptınız. Bu deneyimden moda endüstrisine dair yeni bir şey öğrendiniz mi?

Şu ana kadar Nordstrom’la yaptığımız işbirliği deneyimini çok sevdim – bir yıllık koleksiyonlarımız var, ve 2016 dört dolu koleksiyonun son yılı olacak! Moda endüstrisinin diğer ucu hakkında çok şey öğrendim – eskiz ve yaratıcı ilham fikirlerinden, üretmeye ve oturtmaya, yapıma, mağazaya ve onu satan harika satış ekibiyle beraber çalışmaya kadar. Neredeyse her alanında katılım gösterdiğim için moda endüstrisinde doktoramı yapmış gibi hissediyorum!

Bugünlerde işiniz için sürekli seyahat ediyor gibisiniz. Bu stilinizi nasıl etkiliyor? Seyahat ederken alacağınız ilk beş parça ne olurdu?

Seyahat etmek kesinlikle işimin bir parçası, ve son iki yıl oldukça yoğundu – çantamı çok iyi yapar oldum! Bir takım, güzel bir çift topuklu ayakkabı, bir elbise, parfüm ve kindle seyahat ederken ilk yanıma aldıklarımdan – ve rahat yolculuk giysileri olarak kaşmir pantolon ve hafif kazakları kat kat giymek konusunda uzman oldum!

Moda dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

Dergi ve roman okumayı, galeri ve müzelere gitmeyi, harika yemekler yemeyi ve yeni restoranlar aramayı, ve yeni şehirleri keşfetmeyi çok seviyorum!

Şuanda hangi kitabı okuyorsunuz? Favori yazarınız var mı?

Michael Lewis en sevdiğim yazarlardan biri – (belki biraz geç) Boomerang adlı kitabını aldım – 2008’in finansal dünya krizi ve Yunanistan, Amerika, İrlanda ve İzlanda gibi ülkelerin nasıl bunun içine düştükleri ve sonrasında nasıl tepki gösterdikleri hakkında, muhteşem. Çok etkileyici.

“Kariyerimi endüstrinin her yönünü anlamak için çalışarak inşa ettim; basın yönü olsun, pazarlama, sosyal medya veya sadece müşteri ilişkileri yönetimi olsun.” Peki gelecek için planlarınız?

Çok fazla – öğrendiklerimi iyice uygulamaya koyarken her zaman bir öğrenme fırsatı da oluyor – 2016’nın getirecekleri için çok heyecanlıyım!

Author: Tabitha Karp

RELATED POSTS