Yolları dünyanın farklı yerlerinde kesişen insanlar tarafından 2013 yılında kurulan Carne Bollente, beraber çalıştıkları tasarımcı Agoston Palinko ile ürettikleri üzerine windows7loaderdaz seks pozisyonları işlenmiş t-shirtler aracılığıyla şimdilerde süslenmeyi, modanın anlamını ve bizi bugün “modern insanlar” olarak yönlendiren diğer disiplinlerle olan ilişkiyi sorguluyor.

Markanın 3 üyesiyle buluştuğumuzda için, aralarındaki dinamik ilham aktarımını gözleme şansına sahip olup, başarılarının sırrını daha iyi anladık.

Seks hakkında konuşmak, onun hakkında çizmek ve bir adım öteye daha giderek ona gönderme yapan giysiler yapmak, kitlesel izleyici için kabul edilebilir olan ve olmayan arasında ince bir çizgi yaratıyor. Carne Bollente tasarıma yaklaşımında öyle windows 7 key online ciddi ve yaratıcı olmayı başarıyor ki şimdi Paris’teki Tom Greyhound’dan Berlin’deki Voo Store’a kadar seçkin mağazalarda görülüyor.

Paris’teki şansa-güneşli-günlerden birinde, 3. bölgede güzel bir terasta tasarımcı Agoston Palinko ve ortak kurucuları Felix Gesnouin ve Hijiri Endo ile biralarımızı ısmarladık ve markanın ani başarısını konuştuk.

“Daha önce yapılmamış bir şeyi görebilmek için bayağı çaba harcadık ve cevap ortadaydı: seks ve nakış.”

Temelden başlayalım, bu projeyi başlatmak için nasıl bir araya geldiniz?

Felix: Biz temelde Paris’te tanışmış 5 kişiyiz. Projeye 2 yıl önce başladığında hepimiz farklı sanat okullarında okuyorduk. İlk başlamamız şaka gibiydi. Birden “Haydi seks t-shirtleri yapalım ve nereye gideceğini görelim” dedik.

Agoston: T-shirtleri küçük bir bara vermeye başladık; başta 5 t-shirt verdik, sonra 10. Ardından bir baktık ki hepsi satıldı.

Sizce neden bu konsept bu kadar ilgi gördü? İnsanların böyle meydan okuyucu bir şeye ihtiyaçları mı vardı?

Felix: Dürüst olmak gerekirse bu kadar hızlı büyümeyi ve şimdi gördüğümüz ilgiyi görmeyi beklemiyorduk. (Fısıldıyor) Fikirle çıkageldiğimiz zaman kafamız güzeldi.

Hijiri: Ama sonrasında çok fazla ciddi hazırlık yaptık.

Agoston: Evet, daha önce yapılmamış bir şeyi görebilmek için bayağı çaba harcadık ve cevap ortadaydı: seks ve nakış.

Felix: Gerçekten alışılmışa meydan okuyan, aynı zamanda insanların kafasına bir sürü fikir getiren bir şey yapıyoruz. Mesela, birisi uzaktan üzerimde t-shirtü görüyor ve “ah, ne kadar tatlı” diyor ve yaklaştığında “T-shirtündeki de ne öyle!” diyor. Bence konseptimizin iyi tarafı aynı zamanda hem mizahi hem de yaratıcı olması.

Hijiri: Ayrıca Instagram’ın yardımı büyük oldu. Projeyi başlattıktan sonra, insanlar t-shirtleriyle selfie çekmeye başladı ve bu da dünyanın her yerinden insanları t-shirtlerimizle gördüğümüz bir dalgaya dönüştü. Gerçekten organik bir büyümeydi.

Seks t-shirtleriyle ilişkilendirilmekten memnun musunuz? Sizce bu konsepti sınırlıyor mu?

Felix: Evet, bu bir başlangıç Her marka bir imgeyle başlar ve başka bir şeye doğru evrilir. Şimdi seks t-shirtleri, ama sonra yeni gelişmelerle yeni bir şey deneyeceğiz. İlginç olansa, ben bir sınırlama olduğunu düşünmüyorum. Bence bu bizim evrilmemiz ve yeni şeyler yaratmamız için bir fırsat.

Markaya duyulan bu ani ilgi size ne hissettiriyor ve bunu nasıl idare ediyorsunuz?

Agoston: Şaşkına dönmüş.

Hijiri: Büyümenin hızı konusunda dikkatli olmaya çalışıyoruz ve bir çok ortaklık teklifi alıyoruz. Ama genelde “ne oluyor yahu” anları yaşıyoruz.

Felix: Bunu iyi idare ediyoruz ama her bir ürünü ortaya koyduğumuzda, daha anlamadan hepsi satılıyor. Tabi her şeyi satmak konusunda endişe duymak, stoklarınızda duranları nasıl satacağınıza endişe duymaya göre çok daha iyi.

Tasarımlarınızdan “ilham alan” başka markalar var. Kopyacılarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Felix: Bizim yaptığımızı başka markalarla karşılaştırırsanız, Agoston’un tasarımları hem naif hem de seksi olmayı beceriyor. Bu, bir t-shirtün üstüne işlenmiş bir penisten ibaret değil, diğer markalar tasarımlarını aşırı cinselleştirirken bizimki komik ve soyut.

Hijiri: Agoston bir dahi (gülüyor).

Felix: Her zaman kopyacılar olacak. Önemli olan sizin kendi yaratıcı fikrinize tutunmanız ve başkalarının sizi kopyaladığından endişe etmek yerine konseptinize odaklanmanız. Herkese yetecek kadar yer var.

Herkes t-shirtlerinizi giyebiliyor mu?

Felix: Büyükbabamın kız arkadaşı bir tane istedi!

Hijiri: Komik, çünkü bazen insanlar Instagram’da bizden bir t-shirt aldıklarını ama anne babaları görebileceği için çamaşır sepetine koymaktan korktuklarını söylüyor. Açıkça veya gizli, herkes giyebilir.

Agoston: Ayrıca tasarımı görmek için yaklaşmanız gerek. Yoksa pozisyonlar o kadar da farkedilebilir değil.

Carne için bir sonraki adım ne?

Felix: Bence doğal olarak büyüyecek ve konseptimizi öyle büyük bir konu üzerine kurduk ki bir çok diğer disipline yansıtabiliriz; moda olsun, müzik olsun, içinde seks var olduğu sürece yeni şeyler üreteceğiz.