Bored Ape Furyasında Sıra Justin Bieber’da

NewsFebruary 3, 2022
Bored Ape Furyasında Sıra Justin Bieber’da

NFT dünyasına son dönemde damgasını vuran bir koleksiyon varsa o da Bored Ape Yatch Club. İçinde 10 binden fazla ape avatarı bulunan online “sosyal biletler”i satın alanlar arasına Serena Williams, Stephen Curry ve Jimmy Fallon’ın yanına Justin Bieber da eklendi. 

Konuya aşina olmayanlar için NFT kavramının ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Açılımı non-fungible token olan NFT, sahipliğini kanıtlamak için blok zinciri teknolojisini kullanan ve dijital defterde depolanan bir veri birimi. Blok zincirini halka açık bir defter olarak düşünebiliriz. Halka açık defter herkes tarafından güvenli bir şekilde izlenebildiğinden Bitcoin gibi kripto para birimleri tarafından da kullanılıyor. NFT, Bitcoin’e benzetilse de aralarında bir fark var: NFT eşsizdir ve değiştirilemez. Non-fungible yani “değiştirilemez” ifadesi burada anlam kazanıyor. Fotoğraf, video, sanat eseri hatta “an” bile NFT olarak saklanabilir. NFT’yi herhangi bir koleksiyoncu eşyası olarak düşünebiliriz ancak fiziksel bir eşya satın almak yerine orijinal kopyaya sahip olduğunuzun kanıtı için para ödüyoruz. Şu ana kadarki en pahalı NFT satışı Beeple’in Everydays- The First 5000 Days (69.3 milyon dolar) bir yana, Justin Bieber 1.3 milyon dolara Bored Ape Yatch Club’taki 10 bin avatardan Bored Ape #3001’i satın aldı. Justin Bieber, ünlü NFT’yi piyasa değerinin 5 katı fiyatıyla 500 Ethereum’a satın almasının ardından Instagram’da ape’ini paylaştı. 

https://www.instagram.com/p/CZZhdyzFITO/?utm_source=ig_embed&ig_rid=d779a590-809d-4d82-bdb9-8cabfc648543

Yeni jenerasyonun en damga vuran isimlerinden biri olan Bieber’in NFT dünyasına girmesine şaşırdığımızı söylemeyiz. Nitekim Zuckerberg’in Meta’yı dünyayla tanıştırmasının ardından Justin Bieber 18 Kasım’da Metaverse’deki ilk konserini vermişti. Sanal platform Wave’de gerçekleşen konserde katılımcılar, avatarlarını kullanarak kendisiyle etkileşime geçebilmişlerdi. 

Birçok kişi BAYC’yi yani Bored Ape Yatch Club’ı sanattan çok zenginliği sergilediği için eleştiriyor. Şu an en ucuzu 266 bin dolara satılan ape’ler için güvenlik endişesi de söz konusu. Son dönemlerde NFT’de hırsızlık olaylarının yaşanmasıyla güvenlik endişeleri doğal olarak arttı. Bir koleksiyoncunun hacklenmesiyle 2.28 milyon dolar değerindeki NFT koleksiyonu kayboldu.   

285 milyon dolarlık servete sahip olan Justin Bieber, en pahalı ve en özel NFT koleksiyonlarından birini satın almak da dahil olmak üzere parasıyla istediğini pek tabii yapabilir. İster spekülatif bir heves, ister sanatçılar için harika bir yeni olasılık olduğunu düşünün, NFT’ler 2022’de de milyonlarca dolarlık satışlarla manşet olmaya devam ediyorlar. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS