#BlackLivesMatter

NewsJune 3, 2020
#BlackLivesMatter

Derimizin rengi, konuştuğumuz dil, mensubu olduğumuz din, inançlarımız ve hatta cinsiyetimiz ne zaman birilerini öldürme gerekçesi oldu? “Bizden” olmayan, “öteki” diye dışladığımız insanları ezme hakkını bize kim verdi? Bu soruların cevabını ve haksızlığın başlangıç noktasını bilmesek de, çok uzun zamandır adaletsizliğin dünyaya hükmettiği aşikar. 25 Mayıs’ta Amerika, Minneapolis’te polis tarafından katledilen George Floyd, kendimize gelmemiz gerektiğini bir kez daha en acı şekilde hatırlatmıyor mu sizce de?

Floyd için adalet isteyen binlerce kişi, günlerdir sokaklarda ırkçılığı ve haksızlığı protesto ediyor. Floyd’un ağzından son kez dökülen “I can’t breathe / Nefes alamıyorum” sözleri üzerinden sloganlaşan hareket, Atlanta, Minnesota ve Minneapolis başta olmak üzere tüm dünyaya hızla yayıldı bile. Louis Vuitton, Chanel, Gucci, Fendi ve Alexander McQueen gibi lüks markalara ait mağazalar yağmalandı; kapıları, duvarları ve camları sloganlarla kaplandı. Yağmalanmasının ardından kalabalığı ikiye bölen ve tepki çeken Target’ın CEO’su ise dükkandaki malların önemsiz olduğunu ve yerine yenilerinin konulabileceğini açıkladı ve hareketin arkasında olduğunu belirtti.

Don’t do it!

#BlackLivesMatter ve #GeorgeFloyd hashtag’leriyle tüm dünyadan ırkçılığa karşı tepkiler yağdı. Ünlüler, ünsüzler, influencer’lar ve markalar yüzyıllardır süregelen ve bitmek bilmeyen ırkçılığa karşı bir araya geldi. Ezeli rakip olan Adidas ve Nike da bu dönemde güçlerini birleştirerek örnek bir dayanışmaya imza attı. Yıllardır “Just do it” sloganıyla herkesi cesaretlendirmeyi hedefleyen Nike, 30 sene sonra ilk kez, yaşanan ırkçılığa karşı sloganını “Don’t do it” olarak değiştirdi. ‘‘For once, Don’t Do It / Bir kereliğine, Bunu Yapma’’ diyerek dramatik bir video yayınlayan Nike, olan bitene sırtımızı dönmememiz konusunda farkındalık yaratmaya çalıştı. Nike’ın duruşuna destek olarak Adidas, Nike’ın yayınladığı videoyu “Together is how we move forward. Together is how we make change. / Ancak birlikte yol alabiliriz. Sadece birlikte değişiklik yapabiliriz” mesajıyla paylaşarak ırkçılıkla mücadele için birlik çağrısında bulundu.

For once, Don’t Do It.
Don’t pretend there’s not a problem in America.
Don’t turn your back on racism.
Don’t accept innocent lives being taken from us.
Don’t make any more excuses.
Don’t think this doesn’t affect you.
Don’t sit back and be silent.
Don’t think you can’t be part of the change.
Let’s all be part of the change.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS