Bir Adım Daha Yaklaşın, Kumaşların Sesini Duyabilirsiniz.

FashionJune 22, 2018
Bir Adım Daha Yaklaşın, Kumaşların Sesini Duyabilirsiniz.

Çok uzun zamandır sadece yurt dışı moda haftalarında yer alan Hakan Yıldırım, yeni koleksiyonunu bu kez büyülü İstanbul Boğazı’nda sergiledi. Sezen Aksu’nun “Dört Günlük Bir Şey” şarkısıyla başlayan davetiye videosu, bize defileye dair tek bir ipucu veriyordu: Mor salkımların içinden geçerek Hakan’ın zihninde bir yolculuğa çıkacağız. Tıpkı markanın Nişantaşı’ndaki mor salkımlarla örülü dikiş atölyesi ve showroom’u gibi…

Koleksiyondaki binlerce çiçek bu atölyede, elde hazırlandı. Otrişlerin kumaştan tüyleri uçuşurken, uçlarındaki yıldız ve kalp detayları bu gizli bahçenin romantizmini daha da güçlendiriyor. Kıyafetlerin hacimlerini büyüten fırfırlar ise bahçeye kendine has yeni bir bitki örtüsü kazandırmış gibi. Kristallerin ve boncukların ışıltısı gözlerinizi kamaştırıyor ve kumaşın sesini duyabiliyorsunuz.

Koleksiyon parçaları, gerçekten de efsanelerden fırlamış bir sahne sergiliyor. Arkadaşı Engidu’nun arkasından gözyaşı döküp ölümsüzlüğü aramak için yola çıkan Gılgameş’ın, rüyasında girdiği kıymetli taşlarla dolu bahçeyi hatırlatıyor izleyenlere: “Orada akikten meyveler taşıyan üzüm salkımları dallarda asılır. Görünüşü bir zevktir.”

Hakan Yıldırım’ın “bir tasarımcı olarak dünyanın görmek istediğim hali” olarak anlattığı koleksiyon, üstünde çalışılmış uzun saatleri unutturup, her şey sanki kendi doğalında bir dengeye ulaşmış hissi uyandırıyor. “Tüm parçalar, ilk günden bugüne kadar yaratmaktan mutluluk duyduğum siluetlerin, ilham aldığım bütün hatıraların belirli bir zamana ait olmayan hal ve biçimleri…”

Tasarımcı yıllar sonra Türkiye’de yaptığı bu defileyle, onu büyüten ve yetiştiren topraklara, insanlara ve yaşattıkları tüm duygulara kendi dilinde teşekkür ediyor.

Yazı: Ömer Ceylan
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS