Beyoncé’nin TikTok Siftahı 

NewsJuly 20, 2022
<strong>Beyoncé’nin TikTok Siftahı </strong>

Dünyanın en çok kazanan sanatçılarından da olsanız yeni albüme sayılı günler kala kendinizi TikTok’ta albüm tanıtımı yaparken bulabilirsiniz. Evet…Beyoncé de artık müzik sektörünü avucuna alan TikTok’ta. Peki, uygulama müzik endüstrisinde nasıl bir role sahip?

Queen B resmi olarak her ne kadar Aralık 2021’de TikTok’a katılsa da ilk videosunu geçtiğimiz hafta yayınladı. TikTok kullanıcılarının Break My Soul şarkısını kullandıkları derlemeyi paylaşan şarkıcı, destekleri için hayranlarına teşekkür etti ve tüm müzik kataloğu artık TikTok kullanıcılarının üretimi için destek sesleri olarak kullanmaları için mevcut. Şarkılar arasında yeni single’ı Break My Soul, Halo ve Single Ladies gibi hit şarkılar yer alıyor. 

Beyoncé, TikTok’a katılarak zaten müthiş büyük olan sosyal medyadaki varlığını genişletiyor. 28 Grammy’ye sahip şarkıcının Instagram’da 268 milyon, Facebook’ta 56 milyon takipçisi, yaklaşık 25 milyon YouTube abonesi ve 15.5 milyon Twitter takipçisi bulunuyor. Şu anlık TikTok takipçi sayısı ise 3.8 milyon. 

@beyonce

Seeing y’all release the wiggle made me so happy! Thank you so much for all the love for BREAK MY SOUL! – Love B —#RENAISSANCE #BREAKMYSOUL

♬ BREAK MY SOUL – Beyoncé

TikTok artık sanatçılar ve plak şirketleri için önemli bir tanıtım aracı. Eskinin dergisi, gazetesi, televizyonu, Facebook’u. Ardından on yıllar geçse de şarkılar bir anda listelerde ilk sıraları görebiliyor. Bunun şimdilerdeki en çarpıcı örneği ise Kate Bush’un 40 yıl önce çıkan Running Up That Hill şarkısı. TikTok’ta trend olan şarkılar genellikle Billboard 100 veya Spotify Viral 50’de listelere giriyor. Insider’ın haberine göre Kasım ayında yapılan bir araştırma uygulama kullanıcılarının %67’sinin şarkıları TikTok’ta dinledikten sonra müzik akışı hizmetlerinde arama olasılığının arttığını gösterdi. 

TikTok’ta hangi şarkının viral olacağını tahmin etmek zor. 2021’nin en büyük hitlerinden bazıları, ilk sunulduklarında az ilgi gördü. Bunun en büyük örneklerinden biri Afrika’nın şimdiye kadarki en başarılı pop şarkısı CKay’s Love’ın Nwantiti şarkısı. Şarkı 2019’da piyasaya sürüldü ancak 2021’de ün kazandı ve şu anda 7 milyondan fazla TikTok videosunda kullanıldı. Avustralyalı şarkıcı Masked Wolf’un Astronaut In The Ocean şarkısını geçen seneden bilsek de şarkı aslında 2019’da çıkmıştı. Pandemide yine TikTok sayesinde inanılmaz bir üne sahip oldu. 

TikTok birçok şarkıcı için dönüm noktası olsa da yarattığı bazı dezavantajlar da var, hatta kimine göre uygulama müzik endüstrisini kökünü kazıyor. Uygulamanın bir hafta içinde çeşitli trendler arasında geçiş yapabilmesi tanıttığı müziği son derece unutulabilir hale getiriyor. Müzik endüstrisi her zaman yeni şarkılar söz konusu olduğunda halkın kısa süreli hafıza kaybına karşı savaşırken TikTok’un algoritması özellikle geçmiş trendleri silerek ve yenilerine yer açarak gelgitler yapıyor ve bu müzik endüstrisinin hazırlıklı olmadığı bir şey. Halsey, son zamanlarda endüstrinin TikTok pazarlamasına olan güveninden duyduğu hayal kırıklıklarını dile getiren birkaç müzisyenden biri. 165 milyondan fazla plak satılmasına rağmen Halsey, “Plak şirketim, TikTok’ta viral bir trendi taklit etmedikçe onu yayınlayamayacağımı söylüyor” dedi. 

TikTok için harika olan şeyler, müzik endüstrisi için her zaman harika olmayabilir. Ancak şimdilik platform, kullanıcıları şöhretin sadece 15 saniye uzakta olduğuna ikna etmeyi başardı.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS